Wieliszew/XVII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „MAZUR 2017”: III Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” – Krakowiak w polskiej kulturze narodowej

Zdjęcie: Wieliszew/XVII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „MAZUR 2017”: III Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” – Krakowiak w polskiej kulturze narodowej

Fot. Krzysztof Mystkowski.

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 7-9 kwietnia 2017 w Wieliszewie odbędzie się XVI edycja Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „MAZUR 2017”, której towarzyszą warsztaty i sympozjum. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” ma w zamyśle organizatorów stanowić naukową formę przybliżenia polskich tańców narodowych, ich funkcji społecznych i roli kulturotwórczej na przestrzeni wieków. Wykłady poprowadzą uznani specjaliści uniwersyteccy pod przewodnictwem etnomuzykologa, antropologa tańca dr hab. Tomasza Nowaka, członka International Council for Traditional Music (UNESCO), Laureata Nagrody „CLIO” 2006 oraz Nagrody za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej 2016.

Zakres tematyki trzeciej edycji, poświęconej krakowiakowi:

– Dr hab. Tomasz Nowak (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego): Krakowiak jako taniec ludowy, salonowy i sceniczny
– Aleksandra Bilińska (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina): Krakowiak w ludowej tradycji muzycznej i twórczości kompozytorskiej
– Jadwiga Koszutska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie): Strój krakowski jako strój narodowy Polaka

Dr hab. Tomasz Nowak – doktor nauk o sztuce. Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (1997), doktoranckich na Wydziale Historycznym UW (2003), podyplomowych studiów teorii tańca w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina (2005), oraz podyplomowych studiów menedżerskich dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania UW (2006). W zakresie tańca jest wychowankiem Jana Łosakiewicza, w 1999 roku ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w specjalności taniec ludowy, a w latach 2004–2005 doskonalił swój warsztat choreologiczny w Instytucie Choreologii w Poznaniu pod kierunkiem Roderyka Lange. Aktualnie jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gościnnie wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (od 2003 r.). Prowadził zajęcia także Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach (2007-2009) oraz w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (2011-2015). Jest prezesem Polskiego Forum Choreologicznego i Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego, sekretarzem generalnym Związku Kompozytorów Polskich, członkiem Council for Traditional Music i European Seminar in Ethnomusicology, oraz ekspertem Polskiej Sekcji Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels. Autor i redaktor książek z zakresu tradycyjnej muzyki i tańca oraz ponad czterdziestu artykułów naukowych. Laureat Nagrody „CLIO” (2007), Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta, Nagrody za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej 2016, odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 Bezpłatne sympozjum skierowane jest do wszystkich zainteresowanych. Dla komfortu uczestników(200 miejsc siedzących w Sali Klenczona) organizatorzy proszą  o przesłanie karty indywidualnego zgłoszenia. Zapraszają również tych, którzy nie prześlą karty, a zapragną uczestniczyć w wykładach! Szczegóły dostępne na stronach www.mazur.wieliszew.pl i www.ok.wieliszew.pl a także w biurze Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Kartę należy przesłać na adres mazur@wieliszew.pl lub dostarczyć osobiście do biura GCK w Łajskach do czwartku, 6 kwietnia.

***

Więcej informacji:

XVII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „MAZUR 2017” – konkurs i pokazy

Oficjalna strona wydarzenia z transmisją na żywo: www.mazur.wieliszew.pl

MAZUR 2017 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Wieliszew: Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona, kompleks administracyjny przy ul. Modlińskiej 1, w godz. 18.00-20.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close