Wocław/Dzień Teatru Publicznego/Akcja „Bilet do teatru za 300 groszy”: „Poławiacze papieru/Dom Bernardy Alba”

Zdjęcie: Wocław/Dzień Teatru Publicznego/Akcja „Bilet do teatru za 300 groszy”: „Poławiacze papieru/Dom Bernardy Alba”

Poławiacze papieru. Fot. Bartłomiej Sowa

Wersja do druku

Udostępnij

12 maja 2018 roku po raz czwarty świętować będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji Wrocławski Teatr Pantomimy bierze udział w tegorocznej akcji Bilet za 300 groszy. Pokaże dyptyk: Poławiacze papieru i Dom Bernardy Alba w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.

Pomysł świętowania Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 300 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

Teatralną przygodę z dyptykiem w reżyserii Zbigniewa Szymczyka Wrocławski Teatr Pantomimy rozpoczął 10 października 2011 roku premierą Poławiaczy papieru, która odbyła się w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Dziedzictwa. Przedstawienie powstało z inspiracji Zamkiem Franza Kafki.

4 maja 2012 na Scenie na Świebodzkim odbyła się premiera Domu Bernardy Alba na podstawie dramatu Federico Garcii Lorki i od tego czasu oba przedstawienia grane były razem. Poławiacze papieru i Dom Bernardy Alba prezentowane były m.in. na: XII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, XXI Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych i IX Wałbrzyskim Pomoście Teatralnym. Osią narracyjną łączącą dyptyk jest władza i ograniczenia. W przedstawieniu Poławiacze papieru tajemniczy K. to typowy everyman, bohater zniewolony i zagubiony, który staje przed upersonifikowaną alegorią władzy i systemu urzędniczego sterującymi jego działaniami. Przechodzący przez tryby machiny urzędniczej K., z każdym dniem pogrąża się w coraz bardziej absurdalnej rzeczywistości, a walka z systemem zdaje się nie mieć końca.

Sztuka Lorki – Dom Bernardy Alba – odczytana została jako historia wyznaczania granic dozwolonych form seksualności oraz definiowania tego, co jest normalne, moralne i naturalne. Źródłem egzystencjalnego dramatu staje się swoista szczelina pomiędzy ciałem, pragnącym rozkoszy i bliskości, a jego reprezentacją, która – będąc pod ciągłą restrykcją matczynych nakazów – pisze ciała córek w sytuacjach granicznych: pożądania, miłości, śmierci.

Publiczność ostatni raz będzie miała okazję zobaczyć gwiazdę Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Ewę Czekalską, która przez wiele sezonów współpracowała z Henrykiem Tomaszewskim.

Scenariusz, reżyseria i oprac. muzyczne: Zbigniew Szymczyk (w przedstawieniu wykorzystano muzykę Wojciecha Kilara z filmów: Salto i Perła w koronie, tradycyjną muzykę klezmerską i utwór ‘Time Lapse’ Michaela Nymana)

scenografia i kostiumy: Marek Tybur
obsada: K. – Mariusz Sikorski, Sędzia – Artur Borkowski, Komornik – Radomir Piorun, Nowy – Zbigniew Szymczyk, Bliźniak I – Mateusz Kowalski, Bliźniak II – Robert Wieczorek

reżyseria i choreografia: Zbigniew Szymczyk
scenografia: Marek Tybur
kostiumy: Wanda Kowalska
opracowanie muzyczne: Jacek Aumüller, Piotr Salaber, Zbigniew Szymczyk
reżyseria światła: Bary
asystent reżysera: Magdalena Górnicka
obsada: Bernarda Alba – Ewa Czekalska, Maria Josefa – Katarzyna Sobiszewska, Angustias – Agnieszka Kulińska, Magdalena – Agnieszka Dziewa, Amelia – Agnieszka Charkot, Martirio – Paulina Joźwin, Adela – Monika Rostecka-Komorowska

***

www.dzienteatrupublicznego.pl

Spektakl grany jest w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji Bilet do teatru za 300 groszy, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kutury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Instytut Teatralny - logo na 15-lecie (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Bilety w ramach akcji Bilet do teatru za 300 groszy dostępne w kasach teatru od 12 maja 2018 z limitem 2 sztuk dla 1 osoby. Sprzedaż biletów w ramach akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” odbywać się będzie tylko w kasach Teatru Polskiego w dniu 12 maja, w godz. 11.00–14.00 i 15.00–19.00. Rezerwacje na pozostałe spektakle przyjmujemy drogą telefoniczną: 71 337 21 03 i mailową: a.paluch@pantomima.wroc.pl.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Scena Kameralna, Teatr Polski, ul. Świdnicka 28

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close