Wrocław / 17. Mandala Performance Festival: Dzień I

Zdjęcie: Wrocław / 17. Mandala Performance Festival: Dzień I

17. Mandala Performance Festival. Materiały prasowe: Stowarzyszenie „JEST CZŁOWIEK”

Stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK zaprasza na wernisaż wystawy Agnieszki Kozyry pt. Opowieści robaka oraz performans taneczny Anny Steller Odbicia i spektakl Jacka Owczarka Czemu nie ma. Wydarzenia te odbędą się w ramach 17. Mandala Performance Festivalu.

Wersja do druku

Udostępnij

Wernisaż wystawy Agnieszki Kozyry pt. Opowieści robaka
Galeria w Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 a, godz. 18.00

Enigmatyczne stwory, pełne uwodzicielskiego uroku przekraczają granice realności, wymykają się sensom i schematom. Kozyra przemawia do odbiorcy poprzez niuanse iluzji i odkrywa świat nie poddający się codzienności i prostej percepcji. Fantasmagoryjne sekwencje nasycone są kolorem i kobiecą ekspresją. Konotacje związane z nadprzyrodzonymi zjawiskami, marzeniem sennym są widoczne w jej twórczości. Jak w malarstwie intuicyjnym wydaje mi się że Agnieszka Kozyra poświęca logiczne myślenie, aby pozbyć się wewnętrznego napięcia związanego z ograniczającymi nas przekonaniami. Liczy się zamysł, który powoduje, że malując opowiadamy jakąś historię. Nierzadko to podróż w nieznane, a rozpoczęcie podróży wcale nie musi prowadzić do miejsca, w którym zakończymy tę podróż.

Adam Kamiński

O artystce:

Agnieszka Kozyra – artystka, pedagożka specjalna, psychoterapeutka. Przedstawicielka Nowej Sztuki. Tworzy w nurcie realizmu magicznego na pograniczu surrealizmu. Wykształcenie artystyczne zdobyła w Studium Plastycznym we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu na kierunku arteterapia. Zadebiutowała cyklem wystaw pt. W Krainie Smoka Tego. Jako psychoterapeutka pracuje w podejściu integratywnym, co znaczy, że metody pracy dobiera indywidualnie do potrzeb osoby, z którą aktualnie pracuje. Bliska jest jej psychoterapia psychodynamiczna, oraz podejście humanistyczno-egzystencjalne.

Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-wychowawczym nr 10 we Wrocławiu. Współpracuje m.in.: ze stowarzyszeniem JEST CZŁOWIEK, z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Ukończyła 4-letnie szkolenie terapeutyczne we wrocławskiej Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii, która jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, którego jest członkiem. Aktualnie kończy studia podyplomowe z zakresu seksuologii na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spektakle, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 a, godz. 19.00:

  1. Anna Steller, performans taneczny Odbicia

Odbicia to konceptualny performans Anny Steller, odnoszący się do sytuacji wojny w Ukrainie. Prosty gest skakania staje się wyrazem nieustającego wsparcia dla walczących, będąc jednocześnie wyczerpującym artystkę i publiczność ćwiczeniem z przetrwania. W spektaklu wykorzystano utwory ukraińskich raperek. 

Anna Steller (1979), performerka, tancerka i choreografka. Absolwentka slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1993 roku związana z Teatrem Dada von Bzdülöw. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performatywne oraz performanse site specific. Jako performerka koncentruje się głównie na przejrzystości i szczerości przekazu oraz na radykalnych rozwiązaniach artystycznych. Interdyscyplinarność tańca i performansu to obszar, który bada od lat, próbując zrozumieć i przekazać publiczności ważne dla niej treści i koncepcje. Swoje prace prezentowała m.in. w CSW Łaźnia w Gdańsku, Arts Station Foundation w Poznaniu, Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, Maat Festiwal w Lublinie, Malta Festival w Poznaniu, Miami Performance International Festival (USA), L1 Contemporary Dance Festival w Budapeszcie, Festival of Naked Form w Pradze, a także na Festiwalu Ciało/Umysł. 

Realizatorzy:

Pomysł, wykonanie, wybór utworów muzycznych: Anna Steller 

2. Jacek Owczarek, Czemu nie ma. Taniec: Vita Vaskiv, Ulyana Zaruba

Cykl festiwalowy Obok Nas…

Normalnie to by sobie rozmawiały może o tym, może o tamtym.…
Może tej zimy właśnie coś by się wydarzyło niechcący, coś pięknego, bo piękne rzeczy dzieją się czasem niechcący. Wtedy by się sobie z tych spraw zwierzały i rozglądały, czy nikt tych ich zwierzeń nie podsłuchuje. Tak pewnie by było, ale czasem świat się robi dużo bardziej stanowczy. Pewnie inaczej się nie da. Świat czasem potwornieje, jakby zapominał, że żyją na nim ludzie. Potem się tego strasznie wstydzi. Ale to dopiero potem.

Jacek Owczarek – choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizacji i kontakt improwizacji. Od 1996 uczy tańca i kontakt improwizacji na warsztatach ogólnopolskich, międzynarodowych i kursach instruktorskich oraz w PPSKAK w Kaliszu. W latach 1994–2003 zatańczył w kilkunastu spektaklach Teatru Tańca ALTER Witolda Jurewicza. Brał udział w międzynarodowych projektach, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie oraz Michałem Tywoniukiem i Darią Kopiec, tworząc ruch do filmów. Wiceprezes Fundacji Kino Tańca. Tworzył ruch sceniczny i występował w przedstawieniach teatralnych m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Nowym w Łodzi. Od 2007 roku jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Łodzi. Jacek Owczarek wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną badającą zależności i wpływy rozmaitych kanałów zmysłowych (słuch, dotyk, głos) na ruch, a jego praca doktorska dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację. W 2009 roku założył przy Akademii Muzycznej w Łodzi Pracownię Fizyczną, której głównym polem działania grupy jest improwizacja, taniec współczesny, kontakt improwizacja oraz proces twórczy.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany
przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia

***

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com

***

O Festiwalu: 

Prezentacje sztuki tańca i performanse w ramach 17. edycji Mandala Performance Festival rozszerzają obszar twórczej penetracji obejmującej coraz odleglejsze pola refleksji. Skupiają uwagę na jednostce, na jej problemach egzystencjalnych i komunikacji społecznej. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, wojna za naszą granicą przywołuje tematy unicestwienia, zagrożenia i niepewności. Sztuka tańca pozwala badać splot somatyczności i technologii, wypróbowywać nowe formy powiązań i rozwijać namysł nad granicami kulturowej akceptacji zachodzących zmian. Współczesne praktyki taneczne, performatywne są coraz bardziej hybrydycznymi projektami, które zbliżają się i przekraczają granice teatru, tańca, sztuk wizualnych, muzyki, mediów i życia.

Nowe cykle na festiwalu

Prezentacje spektakli pt. Obok Nas…
Pokazywane w tym cyklu spektakle taneczne odkrywają min: mistyczny wymiar istnienia człowieka i zbiorowości. Tancerze poprzez swoje działania poszukują odpowiedzi na pytania o jakość życia we wspólnocie, o miejsce tradycji, znaczenie kultury i rolę obyczajów w kontekście zmieniającego się trybu życia, w bezpośredni sposób polemizują z przemianami świadomościowymi zachodzącymi na świecie. Próby transformacji, zatarcia granicy między widzem a tancerzem stanowią o nowej jakości i powodują że oddziaływanie sztuki na odbiorcę staje się bardzo osobiste i głębokie. Artyści przewidują relacje niejednoznaczności między sobą i odbiorcą. Często chcą osiągnąć maksymalną wieloznaczność, a postawa otwarta harmonizuje z bezinteresownym eksperymentowaniem. Dzięki niektórym spektaklom jesteśmy w stanie krytycznie analizować relację sztuki i społeczeństwa. Osobisty kapitał artystów ułatwia im szczerze pokazywać społeczne antagonizmy

W pułapce kobiecych narracji 
Wielość form sztuki kobiet wyraża się nie tylko poprzez estetykę prac czy mieszanie mediów. Dotyczy także innego spojrzenia na kwestie społeczne, ekonomiczne. Wrażliwość spostrzegania elementów życia i świata nas otaczającego, to główna cecha sztuki tworzonej przez kobiety. Nieokiełzane szaleństwo, czy też spokój i melancholia, karuzela uczuć, nastrojów i barw, to wszystko widać w spektaklach zaproszonych artystek. Zabierają one widzów w podróż poza granice prozaicznej codzienności. Tancerki, performerki akcentują kobiecy punkt widzenia, ale z drugiej strony ich prace można interpretować w sposób uniwersalny. W abstrakcyjny sposób opowiedzą swoje prawdziwe historie, skonfrontują się ze swoimi marzeniami i lękami, zamanifestują 'wolność’. Zaprezentowane prace będą z często odmiennych kręgów kulturowych, co tym bardziej poszerzy perspektywę i wprowadzi nowe wątki do przemyśleń i do rozmów. Tematy spektakli odbijają jednak życie, bowiem samemu życiu jakoś służą. Kreują formy i to w podwójnym sensie tego słowa. Po pierwsze, jako formy określonych faktów życia. Po drugie – jako formy pewnych nastawień, idei lub wyobrażeń. O wolności w sztuce chcemy porozmawiać z widzami w sposób kreatywny i współczesny. Czym ona jest dzisiaj dla kobiet w różnym wieku z różnymi doświadczeniami i poglądami na temat samej siebie. Czy jesteśmy wolni jak obok nas trwa wojna? Wystąpią min: Anna Steller, Izabela Orzełowska, Mavi Veloso, Julia Jóźwiak, Katarzyna Zioło, Tati Lemesheva, Sylwia Hanff.

***

Organizator wydarzenia: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK
Kuratorzy: Adam Kamiński, Maciej Sado

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław / wroclaw.pl.

Partnerzy: Instytut im Jerzego Grotowskiego,
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

***

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com

Więcej informacji:
www.mandalafestiwal.pl

Zdjęcie

Anna Steller „Odbicia”. Fot. Marta Ankiersztejn

Zdjęcie

Anna Steller „Odbicia”. Fot. Marta Ankiersztejn

Zdjęcie

Jacek Owczarek „Czemu nie ma”. Fot. Mariusz Marciniak

Grafika

Grafika „Pan Królik pomoże wślizgnąć się gdzie trzeba” Agnieszki Kozyry

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Wrocław: Galeria w Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 a

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close