Wrocław / 18. Mandala Performance Festival: Teatr A Part „Klepsydra” (w ramach cyklu „W pułapce kobiecych narracji”)

Zdjęcie: Wrocław / 18. Mandala Performance Festival: Teatr A Part „Klepsydra” (w ramach cyklu „W pułapce kobiecych narracji”)

18. Mandala Performance Festival 2024. Plakat: materiały własne organizatora

18. edycja festiwalu Mandala odbędzie się w dniach od 23 do 26 maja. Tegoroczny festiwal poprzez program i koncepcję rozciąga się na doświadczenie życia, w którym pojawia się mnóstwo choreograficznych mikro i makro wydarzeń, cielesnych przeżyć i relacji. Artystyczne propozycje wydarzenia mają za zadanie kształtować naszą wrażliwość, dzięki której patrzymy na to, co się wokół nas dzieje, precyzyjniej, z większą otwartością na zmianę, humor i kreatywność. Ulotność, unikalność tańca sprzyja zacieraniu się granic między artystami, a widzem.

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl W pułapce kobiecych narracji

Wielość form sztuki kobiet wyraża się nie tylko poprzez estetykę prac czy mieszanie mediów. Dotyczy także innego spojrzenia na kwestie społeczne, ekonomiczne. Wrażliwość spostrzegania elementów życia i świata nas otaczającego to główna cecha sztuki tworzonej przez kobiety. Nieokiełzane szaleństwo czy też spokój i melancholia, karuzela uczuć, nastrojów i barw, to wszystko widać i czuć w spektaklach zaproszonych artystek. Zabierają one widzów w podróż poza granice prozaicznej codzienności. Tancerki, performerki akcentują kobiecy punkt widzenia, ale z drugiej strony ich prace można interpretować w sposób uniwersalny.

Teatr A PART – Klepsydra

Klepsydra to kameralny projekt sceniczny, zbiór etiud teatralnych z pogranicza wizualnego teatru ciała, gestu i emocji oraz teatru tańca. Spektakl powstał w wyniku współpracy aktorki Moniki Wachowicz i reżysera Marcina Hericha. Tytuł przedstawienia, a także jego koncepcja sceniczna i zarysowana w nim opowieść odnoszą się do dwoistości słowa „klepsydra” oznaczającego z jednej strony zegar piaskowy będący metaforą nieuchronnie upływającego życia, z drugiej ogłoszenie żałobne.
W spektaklu można odnaleźć odniesienia do twórczości pisarskiej Milana Kundery oraz Ryszarda Krynickiego i filmowej Krzysztofa Kieślowskiego.

Realizatorzy:

Reżyseria: Marcin Herich
Scenariusz, ruch sceniczny: Monika Wachowicz, Marcin Herich
Wykonanie: Monika Wachowicz
Muzyka: fragmenty kompozycji Archive oraz Keitha Jarreta
Tekst: fragment wiersza Ryszarda Krynickiego Kobieta trzydziestoletnia

Teatr A Part jest teatrem autorskim reżysera Marcina Hericha, działającym od 2004 roku w Katowicach. A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. Jego przedstawienia oscylują gatunkowo między teatrem, tańcem i performansem. Teatr specjalizuje się w eksperymentach scenicznych, działaniach typu site specific oraz przedstawieniach plenerowych. Spektakle A Partu zostały pokazane dotąd w 28 krajach na 5 kontynentach. Przestrzeń przy ul. 3 Maja w Katowicach pełni funkcję atelier artystycznego. Teatr Part jest organizatorem dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia, obowiązują zapisy pod mailem: atutysztuki@gmail.com

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Wrocław, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

18. Mandala Performance Festival: Teatr A Part „Klepsydra”. Fot. Jacek Ludwin

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 A

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close