Warsztaty są skierowane do tancerzy i muzyków zainteresowanych improwizacją jako metodą pracy twórczej. Członkowie grupy Help Me To Crash Band tancerki Małgorzata Haduch, Maria Mavridou oraz muzycy Onno Govaert i Arvind Ganga podzielą się swoimi metodami spontanicznej kompozycji, jakie wykorzystują w projekcie Help Me To Crash. Warsztat wykorzystuje autorskie metody pracy w improwizacji muzyczno-tanecznej, a także techniki treningu Body Weather oraz ćwiczenia Katie Duck i Davida Zambrano. W centrum uwagi pozostaje rozwijanie indywidualnej ekspresji, poszukiwanie nieoczywistych związków pomiędzy dźwiękiem a ruchem, budowanie wspólnej kompozycji, komunikacji w zespole.
Artyści tworzący projekt Help me To Crash związani są ze sceną free jazzową w Amsterdamie, gdzie od wielu lat zajmują się tworzeniem performansów ze swobodnie improwizowaną muzyką i tańcem. Poszukują harmonii, która powstaje ponad formą oraz niezależności w indywidualnej ekspresji. Interesuje ich zagadnienie autonomii we wspólnej kompozycji i budowanie nieoczywistych związków pomiędzy dźwiękiem a ruchem.
Małgorzata Haduch tancerka/choreograf, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004), związana z holenderską i polską sceną free jazzową. Współpracowała z takimi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Michael Zerang, Andy Moor i inni. Od w 2006 roku prowadzi grupę Unfnished Company, która skupia międzynarodowych artystów. Haduch wyreżyserowała kilkanaście spektakli. Współpracowała z choreografami Davidem Zambrano, Katie Duck, Gabrielą Maiorino, oraz z reżyserami Dariuszem Starczewskim, Pawłem Piterą i Roberto Palza. Stypendystka MKIDN oraz Instytutu Adama Mickiewicza – Program Kultura Polska Na Świecie. Uczy techniki Flying Low i improwizacji według zasad Passing Through.
Arvind Ganga jest gitarzystą z Hagi. W swojej muzyce używa różnych efektów i przedmiotów, aby stworzyć fale ciepłych, hałaśliwych i natarczywych dźwięków. Eteryczny muzyk z punkowym podejściem. Głównym motorem koncertów Arvinda jest solo Every Bolt Rumbling, które miał okazję grać w Holandii, Polsce, Belgii, Francji i Niemczech.
Maria Mavridou (Grecja, ur. 1978) jest niezależną performerką, tancerką oraz pedagogiem na stałe mieszkająca w Amsterdamie. Zainteresowana rozwijaniem projektów multidyscyplinarnych, współtworzyła spektakle takie jak Terra Nullius / No Man’s Land (performance / instalacja) we współpracy z Emą Nik Thomas. Mavridou prowadziła warsztaty z improwizacji i choreografii w Grecji, Polsce, Kolumbii, Uruguaju, Curacao, Słowenii, we Włoszech oraz była gościnnym nauczycielem na KNUA (Koreański Narodowy
Uniwersytet Sztuki).
Onno Govaert jest istotnym członkiem amsterdamskiej sceny jazzowej oraz należy do najmłodszego pokolenia muzyków improwizatorów. W Amsterdamie Govaert rozwinął swój bezpardonowy styl grania z takimi zespołami jak Cactus Truck, który uzyskał międzynarodowe uznanie. „Onno Govaert podsyca ogień zespołu łoskotem, dudnieniem i niezmordowanym ruchem”. –
„Chicago Reader”
Na warsztaty wstęp wolny, zapisy: marta.kozlowska@ckagora.pl
***
***
ART OF IMPROVISATION Creative Festival to kameralny projekt poświęcony sztuce improwizowanej (głównie muzyce), podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty. Projekt poszerzony został także o działania performerskie, taneczne i teatralne, opierające się na improwizacji. Festiwal prezentuje zarówno uznanych artystów (z Polski i z zagranicy), jak i promuje młodych, rozwijających się twórców, stwarzając im przestrzeń do spotkań. W tym roku program dopełni również improwizowany performans muzyczno-taneczny.