Wrocław/„BodyConstitution 2015” – „Tożsamość”: Mario Barzaghi i Rosalba Genovese „Sztuka aktora między Zachodem i Wschodem” – warsztaty zamknięte

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2015” – „Tożsamość”: Mario Barzaghi i Rosalba Genovese „Sztuka aktora między Zachodem i Wschodem” – warsztaty zamknięte

Fot. Jacek Świątek

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach tegorocznej odsłony seminarium praktycznego BodyConstitution Instytut im. Jerzego Grotowskiego organizuje warsztaty zamknięte, które  poprowadzą Mario Barzaghi oraz Rosalba Genovese z Teatro dell’Albero. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować nad rytmem, plastyką ciała, a także nad elementami tradycyjnego tańca odissi (region Orisa) oraz nad sposobem wprowadzenia ich do treningu aktora teatru europejskiego.

Rytm/rozdzielanie

  • sekwencje rytmiczne
  • gry rytmiczne
  • połączenia rytmiczne
  • sekwencje rytmiczno-wokalne

Plastyka ciała

  • segmentacja
  • izolacja
  • opozycja
  • krok
  • postawa
  • mimika
  • kompozycja

Wspólne zasady

  • od podstawowych pozycji hinduskiego tańca odissi do zastosowania ich w tradycji zachodniej

Praca będzie odbywać się boso.

Teatro dell’Albero został założony w 1999 roku w Mediolanie (Włochy) przez aktorów Mario Barzaghiego i Rosalbę Genovese. Praca teatru skupia się wokół zagadnień rozwoju rzemiosła aktorskiego poprzez konfrontację tradycji wschodu i zachodu podejmowaną na polach artystycznym i pedagogicznym. Owocem tej pracy jest spektakl/pokaz pracy Atleta serca. Aktor pomiędzy Wschodem i Zachodem oraz Boskie fragmenty podróży po Piekle.

Teatro dell’Albero współpracuje z wieloma teatrami na całym świecie, m.in. z Attori e Cantori, Faber Teater, Teatro Persona, Teatro due Mondi, Teatro dei Venti, Teatro Rebis, Trickster Teatro, Limen Teatro, Teatro B. Brecht, Limosa, Teatro La Madrugada, Teatro dell’Acquario, Arsenic, Theatre L, Studio d’Action Théâtrale, Ecum, Teatro Taller de Colombia, le Galpon, Orchestra del conservatorio di Ginevra, a także artystami, takimi jak: Jacques Gardel, Gabriel Alvarez, Robert Clerc, Tage Larsen i Else Marie Laukvik. Współpracuje również z teatrologami, np. Nando Tavianim i Mirellą Schino (Università de L’Aquila), Piergiorgio Giacchém (Università di Perugia), Franco Ruffinim (Università degli Studi Roma Tre), Marcello Galluccim (Accademia di Belle Arti de L’Aquila).
W ostatnich latach artyści Teatro dell’Albero współpracowali z Teatro Due Mondi nad spektaklem Oriente oraz z Teatro dei Venti nad Se ci fosse luce e il Draago. Wśród najnowszych koprodukcji teatru, wszystkich w reżyserii Mario Barzaghiego, znajdują się: Geometria del Caos Limen Teatro, …viene il mattino azzurro Diaphanès Teatro oraz La Biblioteca di Scardanelli Hernàna Gené. Mario Barzaghi był również wielokrotnie zapraszany jako pedagog podczas otwartych sesji Regula contra Regulam, projektu badawczego kierowanego przez Raúla Iaizę we współpracy z Instytutem Grotowskiego.
Więcej: www.tealbero.it

***

BodyConstitution to program realizowany przez Instytut Grotowskiego w domenie research in practice; to całoroczna działalność studiów i zespołów artystycznych, których celem jest analiza w praktyce wybranych tradycji ruchowych i przeniesienie ich pryncypiów na potrzeby treningu aktora/performera; to cykl treningów, warsztatów, seminariów praktycznych i akademii; to platforma umożliwiająca świadomą, spójną i odpowiedzialną pracę z ciałem poprzez stworzenie „słownika” analizy i opisu technik i praktyki ruchu; to nowoczesne połączenie działania i refleksji w celu budowania głębokiej kultury ciała.

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Więcej: www.bodyconstitution.art.pl/;

www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1830&lang=pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:00

Wrocław: Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27. Warsztat w godzinach: 12.00-15.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close