Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Esprit Yamak. L’Art Du Déplacement – warsztaty w przestrzeni miejskiej

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Esprit Yamak. L’Art Du Déplacement – warsztaty w przestrzeni miejskiej

Fot. Chau Belle

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Laurent Piemontesi (przy współpracy Simone Bicorgny, Diany Bruno, Yohanna Basseza) poprowadzi bezpłatne warsztaty L’Art Du Déplacement. Można uczestniczyć zarówno w pojedynczym, jednodniowym treningu, jak i w całodniowych zajęciach. Warsztaty Esprit Yamak są otwarte dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć l’Art Du Déplacement w jego pierwotnym etapie badań, zaangażowania i dzielenia się. Wymagany jest strój do ćwiczeń w pomieszczeniu i na wolnym powietrzu. Trening w języku angielskim, wymagana rezerwacja miejsc.

Zgłoszenia: kartę zgłoszenia należy przesłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

L’Art Du Déplacement (ADD) narodził się na przedmieściach Paryża w późnych latach 80. wśród grupy młodych ludzi, których łączyła przyjaźń lub więzi rodzinne. Zaczynali od wspólnej zabawy, podczas której mogli wykazać się siłą i zręcznością. Swoją grupę nazwali Yamakasi, co w dialekcie Lingala oznacza „mocnego duchem”, „silne ciało”, „silną osobę”. W duchu dzielenia się, wzajemnego motywowania do rozwoju i coraz śmielszego przekraczania własnych granic stworzyli rygorystyczny system treningowy, obejmujący konkretne ćwiczenia i techniki, mające na celu doskonalenie ciała i umysłu. Z upływem lat dyscyplinal’Art Du Déplacement stawała się coraz popularniejsza na świecie (także pod nazwą parkour), a system został rozwinięty przez czterech członków grupy – Chau Bellego, Williamsa Bellego, Yanna Hnautrę i Laurenta Piemontesiego, którzy propagowali kulturę dzielenia się, osiągania dobrego samopoczucia przez wysiłek mentalny i fizyczny oraz wartości, takie jak: szacunek, dobra wola, wytrzymałość i odwaga.

Dwa kluczowe słowa to: Sztuka i Ruch. Poprzez sztukę rozwijamy nasze wnętrze, to, co niewidoczne, natomiast poprzez Ruch badamy i odkrywamy świat i ludzi; uprawiamy sztukę przemieszczania się, poprawiając naszą sprawność fizyczną, doskonaląc nasze ciało, to, co widoczne.

Laurent Piemontesi

Laurent Piemontesi jest artystą, sportowcem, trenerem i nauczycielem; określa się mianem rzemieślnika. Jest jednym ze współtwórców l’Art Du Déplacement, dyscypliny znanej obecnie pod nazwą parkour lub freerunning. Urodził się w Paryżu, dorastał na południowych przedmieściach miasta, gdzie w Evry, Lisses i Sarcelles stworzył z przyjaciółmi, m.in. Yannem Hnautrą, Chau Belle Dinh i Williamsem Bellem, grupę Yamakasi. Wraz z pozostałymi członkami grupy jest bohaterem filmu Yamakasi – samuraje współczesnych czasów (2001) i Yamakasi 2 – synowie wiatru (2004). W latach 1999–2000 należał do zespołu artystycznego spektaklu Notre Dame de Paris w Paryżu i Las Vegas. Przez kilka lat pracował jako trener w Cirque du Soleil przy realizacji spektakli KA oraz LOVE. Od 2010 roku mieszka we Włoszech, w Mediolanie, gdzie uczy w Forma In Arte, pierwszym ośrodku l’Art Du Déplacement we Włoszech. Zajmuje się przekazywaniem wartości ​​(edukacyjnych, społecznych i ludzkich), będących podstawą l’Art Du Déplacement. Prowadzi warsztaty Esprit Yamak w wielu krajach świata.

Więcej informacji: https://www.youtube.com/channel

 

Simone Bicorgna od zawsze związany jest ze sportem, jako dziecko grał w piłkę nożną. W 2007 roku zetknął się z  l’Art Du Déplacement i rozpoczął samodzielne treningi. Dwa lata później, po spotkaniu z Laurentem Piemontesim, zmienił swój trening pod wpływem stylu Yamak. Uczestniczył w warsztatach i treningach prowadzonych przez założycieli grupy Yamakasi, podróżował po Włoszech i innych krajach Europy, zaczął uczyć l’Art Du Déplacement w swoim mieście. Wraz z członkami grupy i przy wsparciu jej założycieli, w 2014 roku otworzył pierwszą akademię l’Art Du Déplacement we Włoszech.
Więcej informacji: www.youtube.com/user/ADDUmbria

Diana Bruno jest z wykształcenia architektem, zawsze kochała ruch i, powodowana ciekawością i pasją, próbowała swoich sił, uprawiając sporty i dyscypliny ruchowe: gimnastykę, lekką atletykę, nurkowanie, wspinaczkę, taniec i capoeirę. W 2010 roku, po przypadkowym spotkaniu z Laurentem Piemontesim, zaczęła pod jego kierunkiem trenować l’Art Du Déplacement, a następnie, przez ponad trzy lata, realizowała specjalną ścieżkę nauki zorientowaną na dalsze przekazywanie dyscypliny, wzbogaconą doświadczeniami pracy z innymi członkami grupy Yamakasi, udziałem w warsztatach i spotkaniach z praktykami we Włoszech, Francji, Serbii, Chorwacji, Anglii i na Węgrzech. Od 2012 roku współpracuje z ośrodkiem Forma in Arte, gdzie jest asystentką Laurenta Piemontesiego podczas zajęć i treningów l’Art Du Déplacement.

Yohann Bassez jest członkiem pierwszej grupy francuskich nastolatków trenowanych przez członków Yamakasi, bezpośrednio po powstaniu ich pierwszego filmu prawie 15 lat temu. Wychowywał się, trenując dyscyplinię l’Art Du Déplacement (ADD). Zapalony miłośnik ruchu, eksplorator i trener, kocha fotografię i wideo. Entuzjastycznie nastawiony do życia. Od 2012 roku mieszka w Poznaniu, gdzie założył Poznańską Akademię ADD, propagującą wartości tego ruchu. Uczy l’Art Du Déplacement, m.in na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.
Więcej informacji: www.youtube.com/user/TheHappylinks

***

Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora. W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (oryginał)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)     PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: warsztaty w przestrzeni miejskiej. Miejsce spotkania podane zostanie po zapisach na zajęcia. Godz. 10.00-12.15 i 12.30-14.45.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close