
Fot. Silvano Bacciardi
Fot. Silvano Bacciardi
W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora.
Jako wydarzenie towarzyszące seminarium praktycznego odbędzie się pokaz zapisu filmowego spektaklu Exile w reżyserii Ives’a Lebretona.
Koncepcja, reżyseria i interpretacja: Ives Lebreton
scenografia, kostium, światło i oprawa muzyczna: Ives Lebreton
muzyka: Zatonięcie Titanica Gavisa Bryarsa, koncerty na klawesyn Jana Sebastiana Bacha
premiera: 9 listopada 1996; Włochy;
czas trwania: 60’
Człowiek.
Nieobecność.
Ingerencja.
Oczekiwanie.
Na granicy pomiędzy ciałem a przestrzenią,
Trwa bez ruchu.
Trwałość chwili stawia go na granicy,
Pomiędzy utratą równowagi a jej odzyskaniem,
Tam, gdzie oczy przyjmują spojrzenie
Jak zwierciadło pochłaniają odbity obraz.
Wprowadzenie Ives’a Lebretona zostanie wygłoszone w języku francuskim z tłumaczeniem na języki polski i angielski
Wstęp wolny.
Ives Lebreton urodził się w Paryżu w 1946 roku. W latach 1962–1966 uczył się gry na instrumentach klasycznych (gitara, fortepian i wiolonczela). W latach 1963–1966 studiował grafikę i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, a w 1964–1969 studiował mim cielesny w szkole Etienne’a Decroux w Paryżu. W latach 1969–1975 założył i prowadził w Danii Theatre Atelier Studio 2 przy Interskandynawskim Laboratorium Teatralnym Sztuki Aktora. W 1976 roku wyjechał do Paryża, gdzie założył Théâtre de l’Arbre. W 1981 roku przeniósł Théâtre de l’Arbre do Toskanii, gdzie dwa lata później, w odnowionym starym gospodarstwie, stworzył Międzynarodowy Ośrodek Edukacji, Badań i Twórczości Teatralnej l’Albero.
Więcej informacji: www.yves-lebreton.com
***
W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).
Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.
Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Partnerzy: