Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Ives Lebreton „Teatr cielesny” – pokaz pracy

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Ives Lebreton „Teatr cielesny” – pokaz pracy

Fot. Silviano Bacciardi

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora.

Jako wydarzenie towarzyszące seminarium praktycznego odbędzie się pokaz pracy Ives’a Lebretona Teatr cielesny. Świadomy tego, że aby stworzyć nowy teatr, trzeba tchnąć życie w nowego aktora, Ives Lebreton podkreśla wagę ciała w języku teatralnym oraz potrzebę rozwijania kreatywnej funkcji aktora jako narzędzi niezbędnych do „przeobrażenia” współczesnego teatru.

Podążając ścieżką wiodącą od teoretycznej eksplikacji do praktycznej demonstracji, Lebreton przedstawia zarys cielesno-wokalnego języka aktora i prezentuje, poza ramami teatru, ekspresywne źródła organicznej rzeczywistości człowieka-aktora w jej fizycznej i umysłowej ambiwalencji: Ciało-Energia i Ciało-Głos.

Ives Lebreton urodził się w Paryżu w 1946 roku. W latach 1962–1966 uczył się gry na instrumentach klasycznych (gitara, fortepian i wiolonczela). W latach 1963–1966 studiował grafikę i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, a w 1964–1969 studiował mim cielesny w szkole Etienne’a Decroux w Paryżu. W latach 1969–1975 założył i prowadził w Danii Theatre Atelier Studio 2 przy Interskandynawskim Laboratorium Teatralnym Sztuki Aktora. W 1976 roku wyjechał do Paryża, gdzie założył Théâtre de l’Arbre. W 1981 roku przeniósł Théâtre de l’Arbre do Toskanii, gdzie dwa lata później, w odnowionym starym gospodarstwie, stworzył Międzynarodowy Ośrodek Edukacji, Badań i Twórczości Teatralnej l’Albero.

Więcej informacji: www.yves-lebreton.com

Pokaz odbędzie się w języku francuskim z tłumaczeniem na języki polski i angielski

Wstęp wolny.

***

W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Wrocław: Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close