Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Jozef Fruček – warsztaty „Fighting Monkey – architektura trzęsienia ziemi”

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Jozef Fruček – warsztaty „Fighting Monkey – architektura trzęsienia ziemi”

Fot. Orfeas Emirzas

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Josef Fruček poprowadzi warsztaty Fighting Monkey – architektura trzęsienia ziemi. Warsztat będzie odbywał się w języku angielskim. Koszt: 250 zł.

Zgłoszenia: kartę zgłoszenia należy przesłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Prowadzący o warsztacie:

Próbuj. Baw się. Zmieniaj role. Prowadź. Daj się prowadzić. Walcz. Przystosowuj się. Ucz się. Pracuj z tym, co masz i kim jesteś. Fizyka. Anatomia. Zdolność przystosowania się. Wyobraźnia. Ciekawość. I najważniejsze: kreatywność. Improwizacja i kreatywność są niezbędne w rozwiązywaniu problemów. Rozwiązywanie problemów jest niezbędne do przetrwania – na scenie, ale przede wszystkim w życiu. Życie rzadko układa się w myśl scenariusza, zgodnie z oczekiwaniami, na zawołanie. Jest pełne zawirowań, zawsze dynamiczne i nieprzewidywalne. Otacza go kontekst. Jest złożone.

Fighting Monkey to otwarty i długofalowy program badań nad ludzkim ruchem, stworzony przez RootlessRoot. Jozef Fruček i Linda Kapetanea skupiają się na podstawowym warunku życia, czyli przetrwaniu, i na związanych z nim cechach: kreatywności, zdolności przystosowania się i wiedzy. FM ma na celu przywrócenie kontaktu z fundamentalnymi zasadami, z których rodzi się ruch i które umożliwiają bardziej funkcjonalne relacje ze złożonym środowiskiem, w którym na co dzień żyjemy. Praktyka FM polega na tworzeniu architektury trzęsień ziemi dla ciała. W cyklu złożonych sytuacji i gier ruchowych ciało podlega presji i nieregularności, wykształca umiejętność obserwacji oraz rozwija neuroplastyczność, wytrzymałość i energię, co prowadzi do lepszych strategii przetrwania, sprzyja improwizacji i kreatywności.

Jozef Fruček jest współzałożycielem, wraz z Lindą Kapetaneą, RootlessRoot, praktykiem ruchu i artystą. Ukończył Akademię Muzyczną i Teatralną w Bratysławie, a następnie obronił doktorat (2002). W latach 2002–2005 był członkiem zespołu Ultima Vez prowadzonego przez Wima Vandekeybusa, współtworząc Blush (wersję sceniczną i filmową) oraz Sonic Boom. W latach 2005–2006 współpracował z Królewskim Teatrem Flamandzkim w Brukseli (KVS), realizując własne projekty. W 2006 roku, wraz z Lindą Kapetaneą, założył RootlessRoot – platformę realizacji własnych spektakli oraz prowadzenia badań i działań edukacyjnych. Od tamtej pory rozwija otwarty program badań ludzkiego ruchu Fighting Μonkey, wykorzystując jego rezultaty w kształceniu tancerzy, sportowców, aktorów i innych praktyków ruchu. Od 2012 roku Frucek jest członkiem kadry naukowej Państwowej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i Narodowej Szkoły Tańca w Atenach. W ciągu ostatnich dziesięciu lat stworzyli z Lindą Kapetaneą ponad piętnaście prac tanecznych, zaprezentowali ponad pięćset spektakli w osiemnastu krajach i przeprowadzili warsztaty dla ponad pięciu tysięcy uczniów na całym świecie.

***

 

Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora. W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 09:00

Wrocław: Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close