Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Mestre Cobra Mansa – warsztaty capoeiry

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Mestre Cobra Mansa – warsztaty capoeiry

Fot. Davide Baron

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Mestre Cobra Mansa poprowadzi warsztaty capoeiry. Warsztat będzie odbywał się w języku angielskim. Koszt: 250 zł.

Zgłoszenia: kartę zgłoszenia należy przesłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Capoeira angola to najbardziej tradycyjna forma capoeiry, której korzenie sięgają rytualnego tańca afrykańskiego. Jej pierwszym wybitnym mistrzem był Mestre Pastinha (Vicente Ferreira Pastinha). Angola charakteryzuje się powolnymi, płynnymi, wykonywanymi nisko nad ziemią ruchami: niskimi kopnięciami, uderzeniami głową i zejściami, a dwóch graczy-wojowników (angoleiros) znajduje się bardzo blisko siebie. Muzyka w capoeirze angola jest wolniejsza niż w capoeirze regional – nie ma na celu wywołania agresywnej interakcji, ale wyzwolenie pozytywnej energii.

Podczas treningów Mestre Cobra Mansa skupi się na:

– podstawach bazowych ruchów i elementów obrony oraz ataku w capoeirze angola

– wprowadzeniu do muzyki, rytmu oraz rytuału

– pracy ze świadomością ciała przez zwinność ruchów i odruchów, nad elastycznością

– zrozumieniu rytmicznym oraz muzycznym w tradycyjnej capoeirze

Mestre Cobra Mansa, znany też jako Cobrinha lub Cobrinha Mansa, jest mistrzem stylu capoeira angola i jednym z założycieli i liderów Fundaçao Internacional de Capoeira de Angola (FICA). FICA jest największą organizacją promującą styl capoeiry angola na świecie, obejmującą wiele lokalnych oddziałów, sekcji i ośrodków treningowych działających jako organizacje non profit w USA. Mestre Cobra Mansa jest dobrze znany w świecie capoeiry. Treningi capoeiry rozpoczął w 1973 roku u Josiasa da Silvy i Raimunda w mieście Duque de Caxias w brazylijskim stanie Rio de Janeiro. Uprawiał capoeirę w ulicznych kręgach (roda) i, wraz z Rogerio Russem i Peixinho de Caxiasem, założył grupę Roda de Caxias. W 1974 roku został uczniem Mestre Moraesa z grupy Roda Brazyli Środkowej. Zanim poświęcił się treningowi capoeiry, pracował w branży fotograficznej i jako sprzedawca uliczny w cyrku (Circo Picolino). W 1979 roku przeprowadził się do Belo Horizonte, gdzie mieszkał przez dwa lata i pracował jako policjant. W 1981 roku wyjechał do Salvadoru (Brazylia), gdzie wraz z Mestre Moraesem założył organizację i szkołę Grupo Capoeira Angola Pelorinho (GCAP).

***

Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora. W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)     PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27. Warsztat w godzinach: 10.00-13.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close