Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Piotr Masztalerz „Aikido – wróg jako partner” – warsztaty

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Piotr Masztalerz „Aikido – wróg jako partner” – warsztaty

Fot. Mateusz Waga

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Piotr Masztalerz (z gościnnym udziałem Tsuruzo Miyamoto Shihana) poprowadzi warsztaty Aikido – wróg jako partner. Warsztat będzie odbywał się w języku angielskim. Koszt: 250 zł.

Zgłoszenia: kartę zgłoszenia należy przesłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Aikido to tradycyjna japońska sztuka walki wywodząca się z szermierki i technik walki wręcz jujutsu. Aikido jest dyscypliną wyjątkową ze względu na swoją wręcz taneczną estetykę ruchu oraz nastawienie na kontakt z partnerem. Składa się głównie z rzutów, dźwigni i unieruchomień. Podczas treningu używa się również broni: mieczy, kijów i noży. W walce wykorzystuje się energię przeciwnika, aby zmienić jej kierunek lub zneutralizować atak oraz kontrolować atakującego. To dyscyplina, w której nie uprawia się współzawodnictwa, trening jest celem samym w sobie. Aikido daje możliwości rozwoju każdemu – bez względu na wiek, płeć, warunki fizyczne czy stan zdrowia. Uzupełnieniem treningu są zajęcia medytacyjne.

Prowadzący o warsztatach:

Na warsztatach postaramy się dotknąć istoty fizycznego kontaktu z partnerem. W bezpiecznych warunkach sali będziemy obserwować swoje reakcje na atak w obliczu zagrożenia. Istotną częścią treningu będzie nauka podstaw przewrotów i padów, ważnych elementów techniki.

Wymagany wygodny strój: długie spodnie dresowe i podkoszulka.

Piotr Masztalerz jest z wykształcenia historykiem, z zamiłowania i zawodu nauczycielem aikido. Swoją przygodę z aikido rozpoczął w 1988 roku. Od tamtej pory jego nauczycielami byli: Daniel Brunner (Szwajcaria), Minoru Kanetsuka (Wielka Brytania), Gabriel Valibouse (Francja), Juba Nour (USA). Przez rok był uczniem Kazuo Chiby w San Diego. Posiada stopień mistrzowski 6 dan shidoin. Prowadzi Wrocław Aikikai Dojo, pod jego okiem kształciło się tysiące adeptów sztuki walki w Polsce. Prowadził także zajęcia na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Wrocławskim, w Zespole Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu oraz w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Prowadzi zajęcia także za granicą, m.in. we Francji, w Wielkiej Brytanii, Kenii oraz Chile.

Więcej informacji: www.wroclawaikikai.pl

Tsuruzo Miyamoto Shihan urodził się w 1953 roku. Rozpoczął treningi aikido w 1971 roku w wieku osiemnastu, kiedy zaczynał naukę na Uniwersytecie Fukuoka. Przez następne cztery lata ćwiczył u M. Suganuma Sensei. Od końca lat 70. do początku lat 90. ćwiczył w Hombu Dojo Aikikai w Tokio pod okiem Doshu Kisshomaru Ueshiba. Posiada 7 dan aikido i jest aktualnie instuktorem Hombu Dojo w Tokio. Prowadzi staże w wielu krajach, m.in. w USA, Izraelu, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Partner pobytu Tsuruzo Miyamoto Shihana we Wrocławiu: Birankai Polska

Birankai (Body Constitution) (miniaturka)

***

Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora. W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)     PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: Wrocław Aikikai Dojo, ul. Hubska 20, godz. 10.00-12.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close