Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Richard Shusterman „Multikulturalizm Somaestetyczny” – wykład

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Richard Shusterman „Multikulturalizm Somaestetyczny” – wykład

Fot. Weronika Frycz

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora.

Jako wydarzenie towarzyszące seminarium praktycznego odbędzie się wykład Richarda Shustermana Multikulturalizm Somaestetyczny. Projekt somaestetyki ma wielokulturowe korzenie. Wśród jego inspiracji wymienić można idee i praktyki cielesne zaczerpnięte z filozofii starożytnej Grecji, Chin, Indii i Japonii, a także z teorii filozofów współczesnego Zachodu i współczesnych terapii ciała-umysłu, takich jak technika Alexandra, bioenergetyka i metoda Feldenkraisa. Według podstawowej koncepcji somaestetyki soma (żywe, świadome, celowe ciało) powstaje na styku ciała, umysłu i kultury.

Soma ma zawsze składnik kulturowy – już płód w macicy poznaje kulturę poprzez żywność, którą spożywa matka, muzykę, której słucha, ćwiczenia, które wykonuje, stres, któremu podlega, itd. Po wyjaśnieniu wielokulturowych korzeni i uznaniu bogactwa, jakie do somaestetyki wnosi różnorodność kulturowa, poruszone zostaną zagadnienia praktyczne związane z podejściem wielokulturowym. Różne kultury (w tym subkultury) wiążą się z różnymi praktykami somaestetycznymi, pomiędzy którymi mogą powstawać napięcia. Jak podejść do tych napięć i różnic, podejmując próbę wzbogacenia swojej wiedzy i doświadczeń somaestetycznych w oparciu o kulturową różnorodność dyscyplin somaestetycznych, nie ulegając dezorientacji i uczuciu wewnętrznego konfliktu?

Richard Shusterman pracuje w Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar in the Humanities oraz jako dyrektor Center for Body, Mind, and Culture na Uniwersytecie Atlantydzkim Stanu Floryda. Jest filozofem i inicjatorem somaestetyki – uzyskał tytuły licencjata i magistra na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz tytuł doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego najważniejsze książki (opublikowane w wielu językach) to: Thinking through the Body: Essays in Somaesthetics (2012), Body Consciousness: A Philosophy of Mindfulness and Somaesthetics (2008), Surface and Depth (2002), Performing Live (2000), Practicing Philosophy (1997) andPragmatist Aesthetics (1992/2000), z których po polsku ukazały się: Estetyka pragmatyczna. Żywe piękno i refleksja nad sztuką (Wrocław 1998), Praktyka filozofii. Filozofia praktyki. Pragmatyzm a życie filozoficzne (Kraków 2005) oraz Świadomość ciała. Dociekania z zakresu somaestetyki (Kraków 2010). Shusterman wykładał gościnnie we Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Danii, Polsce, Chinach i Japonii. Jest kawalerem francuskiego Orderu Palm Akademickich i twórcą dwóch projektów dla UNESCO. Praca profesjonalnego nauczyciela i terapeuty metody Feldenkrais stanowi dla niego pożywkę do dociekań w sferze somaestetyczne.

Wstęp wolny!

Wykład odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

***

W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (oryginał)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:15

Wrocław: PWST, ul. Braniborska 59 (Duża Scena)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close