Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair, Rajasekharan Nair Nagappan Nair i Raam Kumar Ravikumar – warsztaty kalarippajattu

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair, Rajasekharan Nair Nagappan Nair i Raam Kumar Ravikumar – warsztaty kalarippajattu

Fot. CVN Kalari Saghan

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair, Rajasekharan Nair, Nagappan Nair i Raam Kumar Ravikumar poprowadzą warsztaty kalarippajattu. Warsztat będzie odbywał się w języku angielskim. Koszt: 250 zł.

Zgłoszenia: kartę zgłoszenia należy przesłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty stanowią wprowadzenie do kalarippajattu jako praktyki źródłowej dla zrozumienia integracji umysłu i ciała przez serię działań fizycznych unikatowych dla tradycyjnej praktyki kalarippajattu przekazywanej w linii CVN Kalari. Uczestnicy warsztatów wprowadzeni zostaną w proces treningu, meyirakkom, stylu północnego kalarippajattu rozumianego nie jako zestaw wymagających ćwiczeń z dziedziny sztuki walki, lecz jako proces źródłowy dla zrozumienia ześrodkowania umysłu, ciała i subtelnych, wewnętrznych sił, który kontroluje ruch i energię. Podobnie jak w innych klasycznych tradycjach indyjskich wiedzy i praktyki, zrozumienie i opanowanie zasad ruchu i energii jest powolnym i ewoluującym procesem, a nie tylko uczeniem się zestawu technik.

Program warsztatów obejmie naukę chuvadus – podstawowego stawiania stóp, serię ćwiczeń nóg, zwanych kaalukal, oraz pozycje ciała – vadivus. Tych osiem postaw wzorowanych jest i nazwanych według nazw zwierząt, m.in. lwa (Simha) i słonia (Gaja). Skupimy się na niektórych podstawowych komponentach systemu treningu ciała zwanego meippayat, który łączy chuvadus i vadivus w serię ćwiczeń w celu wytworzenia subtelnego przepływu energii w kręgosłupie poprzez kontrolowane, okrężne ruchy ciała. Jeśli uczestnicy osiągną satysfakcjonujący postęp, wprowadzone zostaną też niektóre podstawowe zasady treningu z bronią.

Więcej informacji: http://www.cvnkalari.in/index.html

Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair jest mistrzem (Gurukkal), sekretarzem i liderem zespołu prezentacyjnego CVN Kalari Sangham w Trivandrum (Kerala, Indie). Funkcje te odziedziczył po swoim ojcu – Gurukkalu Sri. C V Govindanie Kuttym Nairze w styczniu 2006 roku. Jest także mistrzem i lekarzem w Klinice Kalari Chikilsa działającej przy CVN Kalari. Zaczął uprawiać kalarippajattu w wieku 10 lat pod okiem swojego ojca, który był synem Sri. C.V. Narayanana Naira, wielkiego propagatora kalarippajattu, który wskrzesił wymierającą tradycję tej sztuki w latach 50. XX wieku. Sathyanarayanan był zwycięzcą Stanowych Mistrzostw Kalarippajattu w latach 1981 i 1982, od 1980 roku wielokrotnie prezentował kalarippajattu podczas krajowych i międzynarodowych wydarzeń (m.in. w Hong Kongu, Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie). Jako pedagog prowadzi warsztaty kalarippajattu na uniwersytetach w Indiach i zagranicą, a także współpracuje przy licznych projektach z badaczami, aktorami, tancerzami, artystami filmowymi i teatralnymi (m.in. Peterem Brookiem i Phillipem Zarrillim).

Rajasekharan Nair Nagappan Nair rozpoczął praktykę kalarippajattu pod okiem mistrza Gurukkala Sri C. V. Govindana Kutty’ego Naira w 1969 roku w CVN Kalari w Trivandrum (Kerala, Indie). Zdobywca tytułu indywidualnego i zespołowego Stanowych Mistrzostw Kalarippajattu w latach 1972 i 1975. W okresie treningów prowadzonych przez Gurukkala wielokrotnie uczestniczył w krajowych i międzynarodowych prezentacjach kalarippajattu. Kontynuuje praktykę z Gurukkalem Govindanem Kuttym Nairem, bierze udział w pokazach i jest starszym instruktorem w CVN Kalari w Trivandrum, uczącym uczniów zagranicznych i miejscowych na wielu poziomach zaawansowania, od dzieci w wieku 7 lat do profesjonalistów z dziedziny teatru, tańca i sztuk walki. Wielokrotnie prezentował kalarippajattu podczas pokazów i warsztatów na całym świecie (m.in. Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Hiszpania, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone).

Raam Kumar Ravikumar rozpoczął trening kalarippajattu pod okiem swojego dziadka, Gurukkala Sri C. V. Govindana Kutty’ego Naira w wieku 7 lat w CVN Kalari w Trivandrum (Kerala, Indie). Od 2006 roku, po śmierci dziadka, kontynuuje praktykę pod kierunkiem swojego wuja, Sri G. Sathya Narayanana Naira w CVN Kalari w Trivandrum. Od 2000 roku bierze udział w licznych pokazach scenicznych kalarippajattu jako członek profesjonalnego zespołu CVN Kalari. Obecnie pracuje w Attakalari Centre for Movement Arts w Bangalurze, w Indiach, prowadząc Wydział Kalarippajattu. Wielokrotnie prezentował kalarippajattu podczas pokazów i warsztatów w Indiach i za granicą (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Hiszpania), współpracował z artystami filmu, teatru i tańca (m.in. z Carlosem Saurą przy jego spektaklu Flamenco India w roku 2015).

***

Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora. W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)    PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, godz. 10.00-12.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close