Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair „Starożytna keralska tradycja sztuki walki i kultury fizycznej” – pokaz pracy

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair „Starożytna keralska tradycja sztuki walki i kultury fizycznej” – pokaz pracy

Fot. CVN Kalari Sagham

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora.

Jako wydarzenie towarzyszące seminarium praktycznego odbędzie się pokaz pracy Sathyanarayanana Govindana Kutty’ego Naira Starożytna keralska tradycja sztuki walki i kultury fizycznej. Pokaz łączy praktyczną demonstrację sekwencji określonych technik, ilustrujących zasady praktyki, z teoretycznymi informacjami i opisowymi komentarzami.

Północny styl kalarippajattu, mający korzenie w północnym Malabarze w Kerali w Indiach, był samodyscyplinującym systemem treningu ciała i umysłu dla młodych ludzi, który został włączony do edukacji młodzieży między IX a XII wiekiem n.e. Kalari, duchowa przestrzeń, gdzie kalarippajattu było praktykowane, grało w tamtych czasach ważną rolę w każdej wiosce. Codzienna praktyka w kalari przyczyniała się do zdrowego rozwoju ciała i umysłu praktykującego, bardziej zaawansowane praktyki tradycji zaś przygotowywały adeptów do osiągnięcia wysokiego stopnia biegłości w posługiwaniu się dobrze wytrenowanym ciałem i umysłem jako podstawowym narzędziem we władaniu orężem i do tego, by zostać wojownikiem w praktyce wojennej na zaawansowanym poziomie treningu kalarippajattu.

Pokaz pracy skoncentrowany będzie na trzech komponentach kalarippajattu: meithari – ćwiczeniach przygotowawczych ciała, w tym krokach i sekwencjach ruchowych (meipayat), kolthari – systemie treningu z bronią drewnianą, oraz ankathari – systemie treningu z bronią metalową.

Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair jest mistrzem (Gurukkal), sekretarzem i liderem zespołu prezentacyjnego CVN Kalari Sangham w Trivandrum (Kerala, Indie). Funkcje te odziedziczył po swoim ojcu – Gurukkalu Sri. C V Govindanie Kuttym Nairze w styczniu 2006 roku. Jest także mistrzem i lekarzem w Klinice Kalari Chikilsa działającej przy CVN Kalari. Zaczął uprawiać kalarippajattu w wieku 10 lat pod okiem swojego ojca, który był synem Sri. C.V. Narayanana Naira, wielkiego propagatora kalarippajattu, który wskrzesił wymierającą tradycję tej sztuki w latach 50. XX wieku. Sathyanarayanan był zwycięzcą Stanowych Mistrzostw Kalarippajattu w latach 1981 i 1982, od 1980 roku wielokrotnie prezentował kalarippajattu podczas krajowych i międzynarodowych wydarzeń (m.in. w Hong Kongu, Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie). Jako pedagog prowadzi warsztaty kalarippajattu na uniwersytetach w Indiach i zagranicą, a także współpracuje przy licznych projektach z badaczami, aktorami, tancerzami, artystami filmowymi i teatralnymi (m.in. Peterem Brookiem i Phillipem Zarrillim).

Wstęp wolny!

Pokaz odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

***

W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:45

Wrocław: Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close