Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Studio Dwóch Ścieżek – trening. Prowadzenie: Jakub Gontarski

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Studio Dwóch Ścieżek – trening. Prowadzenie: Jakub Gontarski

Fot. Karol Jarek

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora. Studio Dwóch Ścieżek zaprasza na bezpłatne warsztaty, które poprowadzi Jakub Gontarski. Trening w języku angielskim, wymagana rejestracja.

Zgłoszenia: kartę zgłoszenia należy przesłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Prowadzący o warsztacie:

Poprzez ruch i działania fizyczne wypracowane w Studiu Dwóch Ścieżek wspólnie wejdziemy w proces znaczenia tradycji i etyki sztuk walk, symboliki ciała, relacji i nie-relacji, balansu i nie-balansu, równowagi w stanie nierównowagi oraz w relatywnym pojęciu rytmu i tempa. Tematem przewodnim stanie się ekspresja ciała, a poprzez improwizacje uczestnicy wejdą w proces uwalniania potencjału, jaki tkwi w tej ekspresji. Dzięki różnorodnym kierunkom treningu fizycznego skupimy się na przygotowaniu i wzmocnieniu ciała oraz odkrywaniu specyficznego kontaktu i partnerstwa – zarówno kontaktu polegającego na zaufaniu i współpracy, jak i braku zaufania i chęci przejęcia kontroli – przez wprowadzenie w błąd bądź wykorzystanie dekoncentracji. Będziemy też pracować z ćwiczeniami rozwijającymi zaufanie, czujność, dynamikę, elastyczność, poczucie dystansu i przestrzeni oraz umiejętność słuchania ciałem, które w swojej anatomii zawsze przyjmuje specyficzny rodzaj konstytucji.

Jakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Zainicjował program „Struna Ciała”, w której kierunkami pracy są ekspresja, obecność, dramaturgia, kreatywność w sztukach walk na ścieżce wojownika-perfomera. Podróżuje do Brazylii, aby czerpać żywą inspirację, dokumentować wyprawy i brać czynny udział w rytuałach candomblé. Współtworzył m.in. spektakle Animan – I am that i Dom Wariatów. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Uczył się u wybitnych nauczycieli ruchu w Polsce i na świecie. Inspiruje się brazylijskim jiu-jitsu, boksem, sportem, motoryką i mechaniką ciała. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego jako lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE i projektu „Planet Kids”. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”. Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, organizując międzynarodowe warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą. Prowadzi we Wrocławiu warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych, m.in. w ramach projektu „Myśl w Ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca. Realizował zajęcia ruchowe w przedszkolu „Ente” (Centrum Współpracy Europejskiej). Gra na instrumentach afrobrazylijskich. Jest autorem tomiku wierszy Śmierć i Odrodzenie.

***

W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)    PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close