Spektakle

Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Studio Matejka „Przeciwstawienia – wyjście poza schemat” – pokaz pracy

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Studio Matejka „Przeciwstawienia – wyjście poza schemat” – pokaz pracy

Fot. Karol Jarek

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora.

Jako wydarzenie towarzyszące seminarium praktycznego odbędzie się pokaz pracy Studia Matejka Przeciwstawienia – wyjście poza schemat.

„Cokolwiek robisz, jeśli przechodzisz trudny etap, zanim dotrzesz do etapów łatwych, odkryjesz, że słodycz wynagradza gorzki trud.”

Mei Lanfang, Autobiografia

Umiejętność wyjścia „poza schemat” jest dla aktora bardzo ważna. Praktycy usiłują przekroczyć własne ograniczenia, odrzucić zbędne nawyki i odkryć działania, które doprowadzą do stworzenia partytury spektaklu. Wyczuwamy granice, ale nie potrafimy ich łatwo zdefiniować i w rezultacie nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. Relacja między pomysłem a jego realizacją kryje wiele sprzecznych ze sobą procesów. Nasze ego stanowi przeszkodę, uczucia wstydu i upokorzenia mogą zdominować misję aktorów, polegającą na przedstawieniu świata z różnych perspektyw. Wiele ćwiczeń stworzonych w Studiu Matejka zostało zainspirowanych przez rozpoznanie w praktyce teatralnej „przeciwstawień”. Ćwiczenia te rozwijane są w drodze wielokrotnych połączeń i stanowią podstawę oryginalnych, indywidualnych wariacji.

Studio Matejka to zespół-laboratorium, prowadzący badania potencjału ekspresji ciała w obszarze sztuki aktorskiej. Studio rozpoczęło działalność w 2010 roku i jako laboratorium teatru fizycznego  poruszało się w wielu „spornych obszarach” fizycznego performansu: między teatrem a tańcem, formą a spontanicznością, rezonansem grupowym a ekspresją indywidualną. W toku badań praktycznych aktorzy rozwijają siłę, sprawność i umiejętności, aby móc „wypowiedzieć się” fizycznie, wykorzystując myśli, obrazy i słowa. Studio działa przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Wstęp wolny!

Pokaz odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

***

W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close