Wrocław: CYRKULACJE „Żywe kultury ruchu” – Studio Matejka Zero Point i Milan Kozanek

Zdjęcie: Wrocław: CYRKULACJE „Żywe kultury ruchu” – Studio Matejka Zero Point i Milan Kozanek

Fot. M. Maruszak

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Festiwalu CYRKULACJE Żywe Kultury Ruchu zapraszamy na prezentację pracy Studio Matejka Zero Point: the Moment Before and After połączona z wykładem Milana Kozanka.

Studio Matejka to laboratorium teatralne badające potencjał ciała ekspresywnego w sztuce aktora. Realizując swój pierwszy, ośmiomiesięczny projekt, Studio poruszało się w wielu „spornych obszarach” fizycznego performansu: między teatrem i tańcem, formą i spontanicznością, rezonansem grupowym i ekspresją indywidualną. W przestrzeni zakreślonej przez te granice i sprzeczności pojawia się wspólna płaszczyzna – „punkt zerowy”, jasny, ożywiony moment, poprzedzający spełnienie wszelkich możliwości. W naszej prezentacji przedstawimy procesy, kwestie, napięcia i kreatywne materiały będące wynikiem tej pracy.

Prace zespołowe w ramach linii edukacyjnej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, prowadzone są wspólnie przez reżysera Mateja Matejkę, Milana Kozanka i Sarie Mairs Slee. Studio Matejka skupia trzynaścioro aktorów, tancerzy, akademików i twórców filmowych.

Poszukiwania Studio Matejka podzielone były na cztery „sezony” pracy, skupiając się kolejno na różnych aspektach kreatywnego ciała, w tym: treningu fizycznym, poszukiwaniach międzydyscyplinarnych, artykulacji przez formę, improwizacji zbiorowej i pracy nad indywidualnym, kreatywnym głosem. Stosujemy model laboratorium teatralnego, w którym proces uczenia się zmienia się w proces odkrywania – zarówno w przypadku poszczególnych aktorów, jak i całego zespołu. Celem Studia Matejka nie jest stworzenie czegoś „odmiennego” od istniejących praktyk performatywnych. Wykorzystujemy przyjęte metody jako punkt wyjścia czy też „trampolinę” do poszukiwań pedagogicznych i kreatywnych, tworząc mapę poszczególnych odkryć, rozpoznając wzorce i/lub sprzeczności, a następnie włączając nasze odkrycia do powstającej pracy. Prowadząc praktyczne badania, aktorzy rozwijają siłę, zwinność i sprawność, aby móc fizycznie „wypowiedzieć się” poprzez szereg różnych idei, obrazów i słowników. 

Więcej: http://matejkastudio.blogspot.com// 

23 marca(Piątek ) godz 21 
Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Wstęp wolny / prezentacja w języku angielskim

Instytut zapewnia gościom przejazd do Studia Na Grobli i z powrotem.
Autobus odjedzie z ulicy Szewskiej, niedaleko kościoła św. Marii Magdaleny, o godz. 20:20 (piątek, 23 marca).

Niezbędne wcześniejsze zapisy na pokaz: dorota_kamecka@wp.pl

Więcej o festiwalu: http://cyrkulacje.com/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, Wrocław

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close