Wrocław/DYSK Gepperta: Butō, „te nerwy”! – wykład Magdaleny Zamorskiej

Zdjęcie: Wrocław/DYSK Gepperta: Butō, „te nerwy”!  –  wykład Magdaleny Zamorskiej

Fot. Irena Lipińska.

Wersja do druku

Udostępnij

Kolejne spotkanie i dyskusja w ramach cielesnego cyklu wykładów pt. DYSK Gepperta. tym razem wykład Magdy Zamorskiej pt. Butō, „te nerwy”!

Modernistyczni twórcy na przełomie XIX i XX wieku skupiali się na funkcjonowaniu swoich emocji. „Nerwy” były źródłem wszelkich stanów i działań, zarówno codziennych, jak i artystycznych. Jednak ówczesny stan wiedzy na temat funkcjonowania mózgu i autonomicznego układu nerwowego nie pozwalał definiować perturbacji cielesnych – a co za tym idzie percepcyjnych – w kategoriach wydarzeń neurofizjologicznych i biochemicznych.

Również tancerz butō pracuje nad własnym doświadczaniem rzeczywistości. Intensywne działania fizyczne i nieprzerwana koncentracja zmieniają stan jego świadomości i sposób odczuwania własnego ciała. Swoją „chorobą nerwową” – odmiennym stanem ciała i umysłu – zaraża widza.

Ale jak tego dokonuje? Jakie procesy i funkcje aktywuje podczas treningu i improwizacji? Niektóre z nich to przepływ, trans, euforia biegacza, pamięć ciała, dysocjacja somatomorficzna, reakcja ideodynamiczna, ideokineza, empatia neurofizjologiczna, system neuronów lustrzanych. To właśnie temu poziomowi funkcjonowania ciała w butō będzie się przyglądać autorka wykładu.

Magdalena Zamorska –  absolwentka wrocławskiego Kulturoznawstwa. Przygotowała pracę doktorską na temat polskiej sceny tańca butō. Bada techniki pracy z ciałem, zagadnienia z obszaru ruchu i tańca oraz praktyki performatywne. Publikowała w „Kulturze współczesnej”, „Teatrze”, „Nietak!cie”, „Kulturze-Historii-Globalizacji”, „Barbarzyńcy”.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Wrocław: Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 (wejście od podwórza)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close