Wrocław/ESK 2016: Aleksandra Kazazou „Insenso”

Zdjęcie: Wrocław/ESK 2016: Aleksandra Kazazou „Insenso”

Fot. Karol Jarek

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Instytut Grotowskiego zaprasza na spektakl Insenso. Spektakl Alexandry Kazazou w reżyserii Petrosa Sevastikoglou na podstawie tekstu Dimitrisa Dimitriadisa dedykowany jest Melinie Mercouri – greckiej aktorce i pomysłodawczyni Europejskiej Stolicy Kultury, projektu realizującego jej ideę przekraczania granic przez kulturę. Jej pasja nie opierała się na ideałach czy politycznych przekonaniach, ale na głębokiej miłości i wierze w sens ludzkiej natury. Insenso to historia kobiety, która szaleje z miłości; historia, w której miłość wykracza poza logikę, wyznaczone granice. Insenso – całkowita klęska mądrości; wyniszczający triumf uczuć.

Jak podkreśla Alexandra Kazazou: „Insenso jest operą bez muzyki, gdzie słowo i ciało stanowią pojedyncze instrumenty. W sztuce ruch nie tworzy jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt. To teatr, który poszukuje psychicznego i fizycznego poruszenia u odbiorcy”.

Alexandra Kazazou urodziła się we Wrocławiu. Jest pół-Greczynką, pół-Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Jest współzałożycielką grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. Obecnie należy do zespołu Studia Matejka, współpracującym z Instytutem Grotowskiego, w którym przygotowała spektakl solowy Charmolypi wyreżyserowany przez Mateja Matejkę. Spektakl ten od 2012 roku prezentowała w Polsce, Belgi, Rosji, Grecji, Turcji, USA oraz Szkocji. Podczas sześcioletniego pobytu w Polsce współpracowała jako aktorka z grupą teatralną Odra Ensemble, była współinicjatorką projektu Jubilo oraz wykładała antyczną tragedię grecką na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich badaniach naukowych skupia się na funkcji chóru w tragedii greckiej. Odbyła wyprawę na Kubę – w okolice bazy Guantanamo, która była dla niej ważnym doświadczeniem oraz źródłem inspiracji. Posiada dyplom z jogi ashtangi. W 2014 roku wyreżyserowała w ramach „Monosytuacji 2” w Instytucie Grotowskiego spektakl Anny Krotoskiej Linatendu; współreżyserowała z grupą Theatre Under The Tree spektakl Borders (Istambuł); stworzyła kreację Mirandy w spektaklu STORM w reżyserii Anny-Heleny McLean, liderki grupy Moon Fool (Wielka Brytania); pracowała jako asystentka reżysera Mateja Matejki nad spektaklem Harmonia Przeciwstawień. Polska w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. W styczniu 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu KassendER w reżyserii Io Voulgaraki przygotowanego w Instytucie Grotowskiego w ramach „Monosytuacji 3”. Obecnie prowadzi warsztaty aktorskie na całym świecie.

Bilety do nabycia w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego oraz na portalu biletin.pl (http://www.biletin.pl/pl/lista/bilety-na-wydarzenia-kulturalne.html).

Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320.

Odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.

Spektakl w języku greckim z polskimi napisami.

Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Mercouri/Xenakis” organizowanego przez fundację Avant Art z okazji Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1954

Logo ESK Wrocław (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:15

Wrocław: Centrum Technologii Audiowizualnych, ul. Wystawowa 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close