Wrocław/Festiwal „Świat miejscem prawdy: Sezon mistrzów”: warsztaty z Daisuke Yoshimoto

Zdjęcie: Wrocław/Festiwal „Świat miejscem prawdy: Sezon mistrzów”: warsztaty z Daisuke Yoshimoto

Fot. Tetsuya Saito

Wersja do druku

Udostępnij

Praca skupi się na przekraczaniu granic własnego ciała. Poprzez improwizację uczestnicy poznają nowe sposoby odczuwania przestrzeni, a także otworzą się na pracę z partnerem i grupą. Warsztaty zakończy pokaz pracy.

Kontakt i termin zgłoszeń
Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie karty zgłoszenia i przesłanie jej do 15 listopada 2012 na adres irena@grotowski-institute.art.pl. Odpowiedzi zostaną przesłane do 19 listopada 2012. Koszt warsztatów: 200 zł

Daisuke Yoshimoto ukończył kierunek sztuki na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Nippon w 1967 roku. Od pierwszych lat swej scenicznej aktywności współpracował i współtworzył spektakle z największymi twórcami butō, m.in. z Kazuo Ohno (jako menadżer przy Argentynie, 1977 i Mojej matce, 1981), Hisayo Iwaki, Yukihiko Sakai. Pierwsze przedstawienie butō Głowa kobiety ptaka przygotował w 1983 roku. Występował w wielu krajach, np. w Austrii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, na Ukrainie i Węgrzech, we Włoszech i USA. Polskę po raz pierwszy odwiedził w 1972 roku, jako menedżer grupy Ner-Kyōgen z Tokio, uczestnicząc w międzynarodowym festiwalu teatrów studenckich organizowanym przez Bogusława Litwińca i Teatr Kalambur we Wrocławiu. W latach dziewięćdziesiątych wielokrotnie gościł w Polsce, prezentując swoje spektakle Eros i Tanatos (2004) oraz Ruiny ciała (2008) m.in. w Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu (na zaproszenie Ośrodka i Instytutu Grotowskiego). W 1997 roku pełnił funkcję programowego konsultanta festiwalu tańca buto, którego pomysłodawcą i realizatorem był Ośrodek Grotowskiego. W 2004 roku współpracował z Teatrem ZAR w ramach projektu „Ewangelie dzieciństwa”, tańcząc w spektaklu Łazarz. W roku 2010 wspólnie z Jackiem Ostaszewskim i grupą Osjan wystąpił w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej ze spektaklem Ruiny ciała, a także na 40-lecie zespołu na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Organizatorką tournée Daisuke Yoshimoto po Polsce jest Stefania Gardecka.

Pytanie: Czym jest butō?
Daisuke: Nie wiem. Będę szukać odpowiedzi na to pytanie do śmierci. Naszym tematem jest śmierć.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, 50-421 Wrocław

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close