Wrocław: I RUSZA FESTIWAL

Zdjęcie: Wrocław: I RUSZA FESTIWAL

Na zdjęciu: Katarzyna Pastuszak. Fot. Materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Da Się zaprasza na I edycję RUSZA FESTIWALU, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26-30 września 2014 roku. Festiwal powstał z przekształcenia festiwalu CYRKULACJE. We wrześniu 2010 roku Fundacja Teatr Nie-Taki wraz z Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” zorganizowała I Wrocławski Festiwal Ruchu CYRKULACJE, a w roku 2011 odbyła się kolejna jego edycja. Rok 2012 przyniósł rozszerzenie oferty festiwalu – w marcu odbyła się jego wiosenna edycja festiwalu CYRKULACJE. Żywe Kultury Ruchu, której organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”. We wrześniu odbyła się kolejna, jesienna edycja festiwalu CYRKULACJE. Zjednoczone Stany Tańca zorganizowana przez członków Fundacji Da Się oraz Fundację Teatr Nie-Taki. Głównymi elementami RUSZA FESTIWALU są zajęcia służące rozwijaniu i nabywaniu umiejętności w sferze ruchu, improwizacji, obecności scenicznej (zarówno praktyczne, jak i teoretyczne), a dzięki niemu popularyzacja tańca współczesnego, tanecznego performansu i szeroko pojętego ruchu.

Celem organizatorów jest przede wszystkim stworzenie możliwości doskonalenia warsztatu technicznego tancerzy, pokazywanie różnych dróg rozwoju dla tancerza jako performera, nawiązywanie relacji i budowanie współpracy między tancerzami i choreografami, a także kształcenie krytyków i teoretyków tańca.

Nowością podczas tegorocznej edycji Festiwalu jest współorganizacja wydarzenia wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Akademicy uczelni współtworzą część teoretyczną festiwalu w postaci panelu dyskusyjnego MOWA o SCENIE oraz tę bardziej praktyczną, prowadząc box warsztatowo-pokazowy SPOJRZENIE na SCENĘ.

RUSZA FESTIWAL koncentruje się na prezentacji różnorodnych form ruchu, które współbrzmią na współczesnej scenie tańca, teatru oraz performansu. Podczas pięciu intensywnych dni festiwalu uczestnicy będą mogli nabywać lub poszerzać swoje umiejętności w zakresie technik ruchowych, reprezentowanych przez najlepszych nauczycieli z danych dziedzin w Polsce. Podobnie jak w latach ubiegłych, trzon festiwalu stanowić będą jego uczestnicy. Skupieni na własnej pracy z ciałem, podejmą jednocześnie próbę pracy w grupach, czego efektem będą etiudy. W tym celu utworzonych zostało 5 ścieżek projektowych (tzw. BOXÓW):

  • BOX I: Room Performance
  • BOX II: Ścieżka przyjemności z Teatrem Dada
  • BOX III: Choreografia i instynkt
  • BOX IV: Otwarte lekcje
  • BOX V: Światło/Film/Montaż

Zaproszeni artyści to czołówka polskiej oraz światowej sceny tanecznej tancerze: Teatr Dada von Bzdülöw  (Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska, Anna Steller), Witold Jurewicz, Irad Mazliah (Izrael), Marysia Stokłosa, Natalia Iwaniec, Magdalena Marcinkowska i wielu innych.

Poza ścieżkami projektowymi w programie festiwalu znajdą się także wydarzenia towarzyszące, które odbywać będą się wieczorami i będą otwarte dla publiczności. Będą to m.in. pokazy spektakli, instalacje, pokazy prac uczestników festiwalu, imprezy taneczne, pokazy filmowe (w tym filmu Filipa Syczyńskiego „Trashhh”) oraz wykłady.

Harmonogram wydarzeń

Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących

Strona festiwalu

ARCHIWUM PREZENTACJI

Wrocław: ASP, Plac Polski 3/4 (aula), ASP, ul. Traugutta 19/21 (galeria Neon)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close