Wrocław/Instytut Grotowskiego: Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak „STRUNA CIAŁA®. Człowiek–Wojownik–Performer” – warsztaty

Zdjęcie: Wrocław/Instytut Grotowskiego: Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak „STRUNA CIAŁA®. Człowiek–Wojownik–Performer” – warsztaty

Fot. Jacek Niedzielski

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Grotowskiego i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Momentum zapraszają na intensywny warsztat STRUNA CIAŁA® Człowiek–Wojownik–Performer, który poprowadzą Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak. Seminarium skierowane jest do aktorów, performerów, tancerzy oraz pasjonatów ruchu. Liczba uczestników: max. 18.

Cena: 700 zł, obowiązuje wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 300 zł. W cenie warsztatu: obiad (zupa i drugie danie) wegański, wegetariański lub mięsny oraz: owoce, woda.

Zgłoszenia i zapisy do 28 listopada:

thestringofthebody@gmail.com

Dane do przelewu: 

05 1020 5226 0000 6902 0416 7540, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wrocław, podając w tytule swoje imię i nazwisko z dopiskiem „Struna ciała”.

Metoda obejmuje: performatywne aspekty sztuk walki, sportu i fizycznego tańca; źródła performatywności scenicznej; intensywny proces autodiagnozy oraz autokrecji; współtworzenie dialogu oraz narzędzi treningowych.

Program Struna Ciała jest wynikiem kilkudziesięcioletniej praktyki oraz treningu w zakresie rozbudowanej platformy pracy z ciałem, począwszy od gimnastyki, sportu, sztuk walki, tańca, teatru oraz terapii ciałem. Działania skupiają się na nieustającym rozwoju naszych doświadczeń i pogłębianiu procesu twórczego poprzez intensywne poszukiwania w zakresie komunikacji, adaptacji, obecności, tożsamości, relacji, ekspresji, możliwości i kreatywności. Jak to, co nabyte transformuje się w nabywane? W procesie treningu i adaptacji wciąż nowych informacji twórcy programu odszukują ich teraźniejszy sens, przekładając go na potrzeby Człowieka–Wojownika–Perfomera. Czy uczestnicy są praktykami czy praktykującymi? Jak ciało staje się cielesną opowieścią tego, co poznane i tego, co wciąż nie odkryte i nie zrozumiane w nas? Jak obudzić w sobie fundamenty oraz wewnętrzne reguły i zasady działania?

Rytuał, sztuki walki i taniec są częścią ludzkiego życia oraz historii od zarania dziejów. Proces obserwacji, adaptacji, komunikacji ze sobą, ludźmi z przyrodą i otaczającymi zjawiskami od zawsze wpływał na anatomię, funkcje psychofizyczne, nieświadomą oraz świadomą część człowieka. Nieprzewidywalne procesy natury oraz relacji międzyludzkich stopniowo zaczęły determinować określone zachowania oraz interakcje w procesie symbiozy i korelacji.

Uczestnicy warsztatów poznają praktykę twórców programu Struna Ciała i inspiracje:

– wypracowane narzędzia treningu i praktyki w programie BodyConstitution Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (m.in. trening ciała – trening głosu u źródeł sztuk walki)

– kilkunastoletni trening i praktyka u źródeł japońskiej sztuki walki Judo oraz afro-brazylijskiej sztuki walki Capoeira, elementy treningowe brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz boksu

– elementy treningu kaskaderskiego jak: Krav Maga, skoki, pady, upadki, amortyzacja ciała, choreografie walk

– taniec fizyczny (improwizacja kontaktowa,improwizacja, partnering)

– kompozycje, etiudy sceniczne u źródeł sztuk walk

– elementy treningu funkcjonalnego

– głębokie techniki relaksacyjne

Zagadnienia podejmowane podczas warsztatów:

– pogłębiona praktyka nad istotą, naturą formy oraz techniki
– mobilność i statyka
– stan równowagi, balans, stan nierównowagi
– dynamika, siła, delikatność
– strefa ryzyka, ograniczony komfort, zaufanie i brak zaufania

– granice i ich przekraczanie

– utrzymanie napięcia w relacji – symbolika, gest, archetyp
– potencjał kompozycyjny, energetyczny, ekspresyjny i dramaturgiczny

– uwalnianie oraz wzmacnianie głosu, transgresja tradycyjnych pieśni afro-brazylijskich
– zmęczenie i psychosomatyczne rozluźnianie napięć

Wymagany jest mocny treningowy strój – długie spodnie, bluza z długim rękawem i sportowe buty.

Prowadzący:

Jakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Gra na instrumentach afrobrazylijskich. Interesuje się sztukami walk, sportem, motoryką i mechaniką ciała. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Prowadził zajęcia ruchowe w przedszkolu „Ente” (Centrum Współpracy Europejskiej). Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego prowadząc liczne warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą międzynarodową. Prowadzi warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych we Wrocławiu m.in. w ramach programu „Myśl w Ruchu”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE. Współtworzył spektakle Animan-I am that i Dom Wariatów. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego jako lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest autorem tomiku wierszy Śmierć i Odrodzenie oraz prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”.

Agnieszka Rybak uczy, porusza się, performuje. Aktualnie związana jest ze Studiem Dwóch Ścieżek. Doświadczenie sztuk walk oparła na kilkuletniej praktyce capoeiry, pogłębiając ją podczas wyprawy do Brazylii w 2008 roku. Była stypendystką Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Jest absolwentką Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Stale praktykuje i doskonali swój warsztat w kraju i zagranicą. Praktykuje i uczy hawajskiej metody pracy z ciałem KINO MANA. Praktykuje Thai Yoga Masage Sacret Dance szkoły Sunshine House z siedzibą w Chiang Mai oraz medody Life Impression Bodywork. Jest członkinią ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Improwizacji Kontaktowej). Jest współtwórczynią wrocławskiego środowiska improwizacji kontaktowej i festiwalu CYRKULACJE Żywe Kultury Ruchu (www.cyrkulacje.wroclaw.pl).

Więcej:

https://web.facebook.com/thestringofthebody/

https://vimeo.com/user48561049

https://www.youtube.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Wrocław: Ośrodek na Grobli (Instytut Grotowskiego), ul. Na Grobili 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close