
„Life in this House is Over”, fot. Tobiasz Papuczys
„Life in this House is Over”, fot. Tobiasz Papuczys
Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na spektakl teatru tańca „Life in this House is Over” w reżyserii Samanthy Say z udziałem zespołu Source Materiał i aktorów Teatru ZAR, realizowany we współpracy z Pina Bausch Zentrum z Wuppertalu oraz Instytutem.
Prace nad spektaklem rozpoczęły się w 2023 roku, kiedy na scenie Studio Na Grobli można było zobaczyć wczesną fazę spektaklu, zatytułowaną: I Should Have a Party for All the Thoughts I Didn’t Say – processes. Był to pokaz stanowiący część projektu „Taniec Tradycja Transgresja”.
Life in this House is Over w swojej pełnej odsłonie koncentruje się wokół sytuacji pogrzebu i spotkania na stypie, uwypuklających niezręczność i sztuczność zachowań oraz rozmów osób, które znalazłszy się razem w osobliwym miejscu i czasie, próbują zachować konwenanse. To żywa społeczność uchwycona na granicy między niekompletną pamięcią o wydarzeniach z przeszłości a nieprzewidywalną przyszłością. W grupie żałobników rosną napięcia i międzypokoleniowe konflikty. Przywoływane historie – zarówno te indywidualne, jak i wspólne – podlegają sprawdzeniu: które z nich, jeśli w ogóle, można ocalić i zachować?
Wielowątkowa wypowiedź, która wybrzmiewa niejako ponad spektaklem, podnosi kwestię natury czasu, przenikania i zapisywania w nim międzypokoleniowej oraz wielokulturowej wspólnoty twórczej. Powraca w nim również pytanie o możliwość trwania – czy możliwe jest bycie w świecie, który stale podlega sile nieuchronnej zmiany?
Twórcy podjęli się rozpoznania tego obszaru, wykorzystując narzędzia teatru, tańca i improwizacji. Reżyserka powołała do życia wywodzący się z dwóch znaczących ośrodków artystycznych kolektyw, który tworzą m.in. tancerki pracujące z legendarnym zespołem Tanztheater Wuppertal Piny Bausch oraz aktorzy Teatru ZAR, którego twórczość jest głęboko zakorzeniona w „teatrze dźwięku”. Współpraca artystów korzystających z różnych środków artystycznego wyrazu – głosu i śpiewu, tańca i ruchu ciała – sprawia, że w spektaklu nie ma określonego stałego punktu widzenia, co pozwala widzom na swobodę interpretacji i wyboru jednego z wielu wątków i form opowieści.
Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) są dostępne na stronie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: http://www.bilety.grotowski-institute.pl/
Po pierwszym pokazie, 4 listopada, odbędzie się spotkanie z udziałem Bettiny Milz, dyrektorki Pina Bausch Zentrum oraz Jarosława Freta, dyrektora Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w ramach projektu „Działanie Taniec Głos”.
Panel dyskusyjny oraz pokaz spektaklu „Life in this House is Over” są realizowane w ramach projektu Teatru ZAR „Działanie Taniec Głos”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
„Life in this House is Over”, fot. Tobiasz Papuczys