Wrocław/Instytut Grotowskiego: Sankar Lal Sivasankaran Nair – warsztat kalarippajattu

Zdjęcie: Wrocław/Instytut Grotowskiego: Sankar Lal Sivasankaran Nair – warsztat kalarippajattu

Fot. Kuttan

Wersja do druku

Udostępnij

Pod koniec sierpnia Instytut Grotowskiego zaprasza na trzydniowe warsztaty południowoindyjskiej sztuki walki kalarippajattu prowadzone przez Sankara Lala Sivasankarana Naira ze Studia Kalari. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i ćwiczące regularnie. Każdy z uczestników będzie pracował nad rozwijaniem i pogłębianiem umiejętności na swoim poziomie. Koszt: 200 zł dla początkujących, 180 zł dla stałych uczniów.

Kartę zgłoszenia należy przesyłać do 14 sierpnia 2015 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: studio@studiokalari.art.pl, +48 509 345 995.

Od 21 do 23 sierpnia w Sali Teatru Laboratorium odbędą się zajęcia z mistrzem południowego stylu kalarippajattu, Sankarem Lalem Sivasankaranem Nairem, pochodzącym z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie), trenującym kalarippajattu od 1990 roku. Założyciel Studia Kalari od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Prowadzi regularne zajęcia oraz warsztaty w Polsce i za granicą. Swoje kompetencje doskonalił na licznych warsztatach i festiwalach w Indiach i Europie, m.in. w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech.

Kalarippajattu jest uważane za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie co najmniej w XII wieku. Nazwa oznacza szkołę, miejsce (kalari) do treningu lub walki (pajattu). Trening kalarippajattu jest niezwykle intensywny i zarazem widowiskowy. Bogata praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą. Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia koncentrację, a także siłę i wydolność organizmu, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Sankar Lal Sivasankaran Nair pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie – Raja Gopalan Assan. Jest także dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim – zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999–2008 (m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich, gdzie ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma; w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich – P.S. Sharmy i B.S. Jacoba z Somatheeram Resort). Pracował też jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Uczy południowego stylu kalarippajattu (prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą: w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech) i wykonuje masaże ajurwedyjskie (ayurvedam.pl). Współzałożyciel Studia Kalari, działającego przy Instytucie Grotowskiego i uczestniczącego w programie badawczym BodyConstitution.

Więcej informacji: www.studiokalari.art.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 10:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27. Godz.: 10.00-12.00, 15.00-18.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close