Wrocław/Instytut Grotowskiego: Seminarium praktyczne „BodyConstitution 2014”

Zdjęcie: Wrocław/Instytut Grotowskiego: Seminarium praktyczne „BodyConstitution 2014”

Fot. Marta Ankiersztejn

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Grotowskiego i Studio Matejka zapraszają na projekt „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”. BodyConstitution to pilotażowy program edukacyjny dotyczący metodyki nauczania, bazujący na doświadczeniach i praktyce studiów oraz zespołów artystycznych działających w Instytucie Grotowskiego. Program adresowany jest do młodych aktorów oraz pedagogów z Polski i Norwegii. Realizowany od stycznia 2014 do kwietnia 2016 projekt obejmie cykl treningów, spotkań roboczych, seminariów i akademii z udziałem studentów i nauczycieli wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Wydziału Teatralnego Oslo National Academy of the Arts. Kulminacją i zwieńczeniem projektu BodyConstitution będzie zorganizowane w kwietniu 2016 seminarium praktyczne z udziałem gości specjalnych, wpisane w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, prezentujące efekty spotkań odbywających się w latach 2014–2016.

BodyConstitution to program realizowany przez Instytut Grotowskiego w domenie research in practice;
BodyConstitution to całoroczna działalność studiów i zespołów artystycznych, których celem jest analiza w praktyce wybranych tradycji ruchowych i przeniesienie ich pryncypiów na potrzeby treningu aktora/performera;
BodyConstitution to cykl treningów, warsztatów, seminariów praktycznych i akademii;
BodyConstitution to platforma umożliwiająca świadomą, spójną i odpowiedzialną pracę z ciałem poprzez stworzenie „słownika” analizy i opisu technik i praktyki ruchu;
BodyConstitution to nowoczesne połączenie działania i refleksji w celu budowania głębokiej kultury ciała.

Projekt skupia się na treningu fizycznym aktora, jego problemach, dydaktyce oraz autodydaktyce, na otwarciu się na nowe metody pracy teatralnej oraz innowacyjnej metodyce pracy aktora nakierowanej na jego samorozwój ze szczególnym uwzględnieniem autodiagnozy oraz umiejętności komunikacji procesu aktorskiego. Jednym z głównych założeń projektu jest przekonanie, że rozwój twórczych metod pracy artystycznej możliwy jest przede wszystkim dzięki nieustannemu konfrontowaniu wyuczonych technik z doświadczeniami, bogactwem i różnorodnością metod wypracowanych przez pedagogów i artystów z innych tradycji oraz kręgów kulturowych. Zgodnie z tym założeniem Instytut Grotowskiego we współpracy z Oslo National Academy of the Arts oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu pragnie stworzyć przestrzeń spotkania i wymiany doświadczeń oraz uczenia się od zaproszonych pedagogów oraz wybitnych artystów i mistrzów technik ruchowych reprezentujących odmienne tradycje i metody pracy z ciałem (sztuki walki, techniki z pogranicza teatru, tańca oraz kontakt improwizacji). Wymiana ta odbywać się będzie zarówno na płaszczyźnie praktyczno-warsztatowej, jak i na poziomie refleksji teoretycznej.

Jedną z najważniejszych idei BodyConstitution jest wskazanie różnorodności w praktykowaniu ciała i jego wielobiegunowości od instrumentalnego użycia do podmiotyzacji ciała; od „posiadania ciała” do „bycia ciałem”. Chcielibyśmy, aby stało się ono programem przynoszącym swoistą praktyczno-myślową heurezę i hermeneutykę ciała.

BodyConstitution jest twórczym rozwinięciem działań skupionych wokół technik aktorskich podejmowanych w Instytucie Grotowskiego od 2004 roku. Jego trzon tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego – studia zajmujące się wybranymi technikami/tradycjami ruchu oraz zespoły, które na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora:

  • Studio Kalari, liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair
  • Studio Dwóch Ścieżek, liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski
  • Teatr ZAR, lider Jarosław Fret
  • Studio Matejka, lider Matej Matejka
  • Grupa Jubilo, liderzy Daniel Han i Diego Pileggi

Warsztaty i treningi:
zapisy do 1 kwietnia 2014 (warsztaty) i 7 kwietnia 2014 (treningi)

Więcej: BodyConstitution

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close