Wrocław/Instytut Grotowskiego/ Seminarium praktyczne „BodyConstitution”:„Pamięć mięśniowa i jej somatyczne niebezpieczeństwa” – wykład Richarda Shustermana

Zdjęcie: Wrocław/Instytut Grotowskiego/ Seminarium praktyczne „BodyConstitution”:„Pamięć mięśniowa i jej somatyczne niebezpieczeństwa”  – wykład Richarda Shustermana

Autor plakatu: Piotr Rymer.

Wersja do druku

Udostępnij

Pamięć to cenna umiejętność poznawcza, która przyczynia się ogromnie do ludzkiego rozwoju, lecz czasem okazuje się szkodliwa. Pamięć, z której korzystamy z korzyścią na co dzień, to w znacznym stopniu pamięć nieświadoma, wynikająca z nawyku. W swoim wykładzie najpierw dowiodę wagi somatycznego wymiaru nieświadomej pamięci, z którego wywodzi się popularne pojęcie pamięci mięśniowej. Dokonam tego, wskazując na sześć różnych form pamięci nieświadomej, w której ciało odgrywa kluczową rolę. Następnie skupię się na pewnych problemach związanych z tymi formami pamięci i wywodzących się z nieprawidłowych nawyków somatycznej percepcji i działania. W końcowej części referatu wyjaśnię, jak można zaradzić tym problemom pamięci mięśniowej, zakłócając jej funkcjonowanie za pomocą metod somatoestetycznej uwagi i refleksji.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Wrocław: Instytut Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, Sala Laboratorium. WSTĘP WOLNY

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close