Pokaz spektaklu

Wrocław/Instytut im. Jerzego Grotowskiego: Paweł Sakowicz Jumpcore

Zdjęcie: Wrocław/Instytut im. Jerzego Grotowskiego: Paweł Sakowicz Jumpcore

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza do udziału w performansie Pawła Sakowicza Jumpcore.

Zapisy: a.kalinowska@bwa.wroc.pl, tel. 883 369 039

W spektaklu Jumpcore Sakowicz eksploruje nadwyrężające grawitację skoki, pochodzące z różnych praktyk choreograficznych i dancefloorów od klubowego jumpstyleu, przez release aż po taniec modern i balet klasyczny. Jednocześnie pracuje ze specyficznym stanem, będącym efektem długiego, intensywnego działania, doprowadzającego ciało i umysł do zmęczenia i posiadającego moc ich resetowania. Choreograf odwołuje się przy tym do tragicznej historii Freda Herko amerykańskiego tancerza znanego z wczesnych filmów Andyego Warhola. Sam pisze: Nie jest do końca jasne, czy Herko planował zakończyć swój kameralny performans samobójczą śmiercią, ale wziął kąpiel, włączył Mszę koronacyjną Mozarta i zaczął tańczyć nago w salonie przyjaciela. Kilkakrotnie zbliżał się do otwartego okna. Kiedy wybrzmiał Sanctus, wziął rozbieg i wyskoczył przez okno apartamentu mieszczącego się na piątym piętrze przy nowojorskiej Cornelia Street. Bo przecież w tańcu ma się wrażenie, że umie się latać, a zawieszenie na sekundę w skoku nawet na to pozwala.

Paweł Sakowicz  choreograf i tancerz. Intelektualne inspiracje osadzone w literaturze i historii tańca łączy ze sportową praktyką sceniczną. Ostatnio szczególnie mocno interesuje się granicznymi stanami fizycznymi ciała i przywłaszczeniami kulturowymi w dziedzinie choreografii. Autor m.in. takich prac, jak TOTAL (2016), Thriller (2018, wspólnie z Anną Smolar), Masakra (2019) i Drama (2020).

choreografia i taniec: Paweł Sakowicz
dramaturgia: Mateusz Szymanówka
muzyka: Indecorum
kostium: Doom 3k
produkcja: Maat Festival, Scena Tańca Studio, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Praca pochodzi z kolekcji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki i zostanie przedstawiona jako epilog wystawy TRZY TO JUŻ TŁUM, prezentowanej w ramach festiwalu OUT OF STH VI: Chłonność przestrzeni, która prezentowana była od listopada 2020 do maja 2021 roku w galerii BWA Wrocław Główny.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close