Wrocław/IX CYRKULACJE/Planet Kids!: Zawiąż dziecko w chustę i tańcz!/ Kontakt Kids

Zdjęcie: Wrocław/IX CYRKULACJE/Planet Kids!: Zawiąż dziecko w chustę i tańcz!/ Kontakt Kids

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach bloku Planet Kids! podczas IX CYRKULACJI – Wrocławskiego Festiwalu Ruchu odbędą się warsztaty tradycyjnego tańca afrykańskiego (Afryka Zachodnia) dla rodziców z dziećmi w chustach/nosidłach, kobiet w ciąży oraz planujących potomstwo. Zajęcia obywają się do energetycznej muzyki bębnów afrykańskich na żywo oraz przy kojących dźwiękach instrumentów, takich jak kontrabas czy balafon (relaksacja/stretching). Drugie warsztaty to Kontakt Kids – zajęcia inspirowane są improwizacją kontaktową, integracją sensoryczną, neuromasażowymi nowinkami z pogranicza neurologopedii oraz życiem codziennym z dwójką dzieci.

O warsztatach:

 

Zawiąż dziecko w chustę i tańcz!

 

Rytmiczny taniec rodzica z dzieckiem w chuście wzmacnia więzi, poczucie bezpieczeństwa, sprzyja rozwojowi maleństwa, relaksuje go i pomaga wyciszyć się. Jest sposobem na przywrócenie mamom sprawności fizycznej po ciąży i porodzie. Wspólny taniec rodziców z dziećmi integruje i uczy współpracy w grupie, a co najważniejsze – jest wspaniałą zabawą.

Taniec afrykański wzmaga koordynację ruchową, rozwija świadomość ciała, wyzwala kreatywność, pomaga wyrazić emocje, zaspokaja potrzebę naturalnego „kontaktu z ziemią”- a przez co ugruntowuje i wpływa na poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie !

Rytm i ruch  istnieją od zarania dziejów, całe ludzkie życie jest z nimi związane. Już w brzuchu matki płód tańczy w rytm bicia jej serca.
Wszystkie pierwotne i „prymitywne” społeczności miały potrzebę wyrażania emocji oraz komunikowania się z przodkami i duchami poprzez muzykę i taniec. Afryka jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie wciąż jeszcze żywe są tradycja, wierzenia, pradawne ceremonie i „festiwale” przeznaczone na rozmaite okazje. Wszechobecna muzyka i taniec towarzyszą tym wydarzeniom, ale są również obecne podczas codziennego życia.  Afrykańskie kobiety nie rozstają się ze swoimi maluchami, nosząc je w chustach- wykonują właściwie wszystkie czynności dnia powszedniego. Aktywnie uczestniczą także podczas rozmaitych ceremonii i rytuałów, w trakcie których śpiewają i tańczą. Ich dzieci bardzo szybko dorastają i rozwijają się, uczą życia, stają samodzielne, a także osłuchując się z dźwiękami bębnów – niezwykle muzykalne i uzdolnione ruchowo.

 

Uwaga!

– kobiety w ciąży mogą wziąć udział w warsztatach, jeśli nie mają przeciwwskazań do tańca od lekarza

– istnieje możliwość wypożyczenia chusty/nosidła po uprzednim skontaktowaniu się z prowadzącym

-osoby nie potrafiące samodzielnie wiązać dzieci w chusty proszone są o wcześniejszy kontakt z prowadzącym

 

Informacje o instruktorach:

Aneta Szlacheta  (Afrotonika Rytm &Ruch) – animatorka kultury, ekolożka, instruktorka tańca afrykańskiego, podróżniczka, mama 2-letniej Rozalki, którą motała w chustę od urodzenia. Inspiruje się kulturą Afryki Zachodniej, do której podróżuje ucząc się tańca u źródeł od najlepszych tancerzy baletów afrykańskich (Gwinea/ Mali) oraz tradycyjnego tańca z wiosek regionu Hamana (Gwinea Górna). Podczas swoich kilkumiesięcznych wypraw, wielokrotnie miała okazję przyjrzeć się bliżej codziennemu życiu, rozmaitym festiwalom, ceremoniom oraz zwyczajom mieszkańców wiosek i miast Afryki Zachodniej. Prowadzi liczne warsztaty tańca dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu „Freaki Afryki”. Występowała na wielu scenach w kraju i za granicą (m.in Rosja, Francja, Szwajcaria, Włochy, Austria, Niemcy, Czechy, Litwa) z tancerzami światowej klasy, takimi jak Babara Bangoura Fakoly (Gwinea), Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Seckou Keita (Senegal), Adama Dembele (Burkina Faso), Harouna Dembele (Burkina Faso), Italo Sylla (Gwinea) i wieloma innymi. Taniec afrykański wykorzystuje w różnorodnych projektach, m.in teatrze tańca, pokazach z ogniem, street artcie. Tancerka zespołu CBB Ensemble.

Dariusz Dżugan  (Juchan Music) – muzyk instrumentalista, kontrabasista, producent muzyczny, kompozytor, performer, podróżnik, animator kultury. W swojej twórczości łączy elementy jazzu, elektroniki, muzyki klasycznej i eksperymentalnej, nie pozostając również obojętnym wobec tradycji folkowej. Jego styl ewoluował poprzez współpracę z takimi zespołami jak: Matplaneta, Kanał Audytywny, Mazzoll Arythmic Perfection, Andrzej Przybielski, The Jazz Statues i wieloma innymi. Obecnie członek wędrownej grupy Mombé, zespołu Sewo Kaffo oraz Moon Hoax. Współpracuje ze stowarzyszeniem Rita Baum, w ramach spektakli Czytanie w ciemnościach.

***

Kontakt Kids

 

W trakcie zajęć rodzice i dzieci będą przypominać sobie jaka to frajda móc być razem. Poprzez zabawę ucząc się jak rozluźniać ciało, doceniać jego motorykę, fascynować się ruchem nieszablonowym, prawopółkulowym. Nic nie musieć i wszystko móc.

To znakomity powód żeby pobyć ze sobą, docenić rolę dotyku w relacji dziecko-rodzic, rodzic-dziecko oraz uwolnić przeponę śmiejąc się razem.

Te zajęcia to prawdziwa gratka dla wszystkich rodziców tęskniących za prawdziwym „quality time” ze swoim dzieckiem.

Prowadzący to Ewa Wolf i Paweł Konior –

dwójka rodziców, tancerzy, performerów, prowadzących zajęcia ze świadomego ruchu zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Więcej o nich na: https://www.facebook.com/bodypatchwork/

***

 

Zapisy:
Aga Rybak, cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel. 530 716 044

Jakub Gontarski, cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel. 791561909

Harmonogram:

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/festiwal-cyrkulacje-2018/harmonogram-2018/

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/175842153031416/

Link do strony Festiwalu na FB: https://www.facebook.com/Festiwal-Cyrkulacje-135133849840547/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, w godz. 13.30-15.00 (Zawiąż dziecko w chustę i tańcz!) oraz 13.15-14.45.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close