Wrocław/Kino Teatralne „Ciało tańczące”: Natasza Ziółkowska-Kurczuk „Stand by” – film

Zdjęcie: Wrocław/Kino Teatralne „Ciało tańczące”: Natasza Ziółkowska-Kurczuk „Stand by” – film

Fot. Mariusz Bielecki

Wersja do druku

Udostępnij

Film porusza problem zarówno bytu tancerza na scenie, jak i bytu człowieka w życiu i w świecie. Inspirację do filmu stanowi spektakl Gracerunners autorstwa norweskiej choreografki Karen Foss. Wypowiadane na przemian przez tancerzy w spektaklu zdania: „Jestem zmęczony”, „Jestem gotowy”, przenoszą się również na życie każdego człowieka. Stąd główne elementy występujące w filmie to bieg, nagłe zatrzymania i spowolnienia ukazujące zmaganie się człowieka ze swoimi ograniczeniami, również fizycznymi, a także zmaganie się tancerza z choreografią, z przestrzenią, z ciałem, ze zmęczeniem.

Film został opowiedziany w kilku sekwencjach, które wzajemnie się ze sobą łączą, montują, niezależnie od choreografii i muzyki.

Wiele jest w filmie ruchowej improwizacji, w której ważną rolę gra nieprzewidywalna przestrzeń, niezwykle interesująca wizualnie. Tancerze zmagają się z jej oryginalnym urokiem. Sceny ułożone są według abstrakcyjnej dramaturgii, według różnicy napięć i nastrojów, prowadząc do kulminacji i rozładowania.

Reżyseria i scenariusz Natasza Ziółkowska-Kurczuk; występują tancerze Lubelskiego Teatru Tańca: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski i Wojciech Kaproń, we współpracy z zespołami Karen Foss Quiet Works, Nanohach; choreografia Karen Foss; muzyka Jǿrgen Knudsen; wizualizacje Alan Lucien Øyen; zdjęcia Tomasz Michałowski; operatorzy kamer Jacek Grzelak i Dariusz Piłat; dźwięk Andrzej Jarski; montaż Zbigniew Gustaw; producent Centrum Kultury w Lublinie, Telewizja Polska Oddział w Lublinie, 2011, 52’

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Instytut Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close