Wrocław/Kino Teatralne „Ciało tańczące”: Teatr Wierszalin „Bóg Niżyński” – zapis spektaklu

Zdjęcie: Wrocław/Kino Teatralne „Ciało tańczące”: Teatr Wierszalin „Bóg Niżyński” – zapis spektaklu

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się Bóg Niżyński. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Siergiej Diagilew, zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Serioża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom – grupce pacjentów uczestniczących z nim w zadziwiającym obrzędzie. Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z Pietruszki, Popołudnia fauna i Święta wiosny. Czyni zarazem spowiedź z życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu. Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi Dziennikami Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym.

Reżyseria i scenariusz Piotr Tomaszuk; występują Rafał Gąsowski, Katarzyna Siergiej, Dariusz Matys, Paula Czarnecka i Miłosz Pietruski; scenografia Eva Farkasova i Jano Zavarski; muzyka Piotr Nazaruk; premiera 29 września 2006, 103’

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Wrocław: Sala Kinowa, Instytut Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close