Wrocław / „Kreatywne Wibracje” 2022: Julia Lewandowska, Łukasz Szleszyński „Forezja”; Niezależna Manufaktura Taneczna „Ciało”

Zdjęcie: Wrocław / „Kreatywne Wibracje” 2022: Julia Lewandowska, Łukasz Szleszyński „Forezja”; Niezależna Manufaktura Taneczna „Ciało”

Wrocław / „Kreatywne Wibracje” 2022. Materiały własne organizatora

W ramach projektu Kreatywne Wibracje we Wrocławiu odbędą się pokaz spektaklu Julii Lewandowskiej i Łukasza Szleszyńskiego pt. Forezja i spektakl Niezależnej Manufaktury Tanecznej pt. Ciało.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Forezja:

Forezja – przenoszenie jednych organizmów przez drugie; chrząszcze są często przenosicielami roztoczy, muchówki – zaleszczotków, pszczoły – wczesnych stadiów larwalnych chrząszczy z rodziny meloidae. Forezja nie dotyczy przenoszenia pasożyta przez żywiciela, może jednak powodować śmierć przenosiciela.

O twórcach:

Łukasz Szleszyński
Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Aktor-tancerz w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark. Współpracuje z AST i Jogą Życia jako asystent przy zajęciach jogi oraz Olsztyńskim Teatrem Tańca jako tancerz i nauczyciel tańca współczesnego. Laureat konkursu na współpracę z The School for the Arts of Dance, Kibbutzim College of Education Technology and Arts w Tel-Avivie. Stypendysta prezydenta miasta Bytomia. Twórca P20 studio ruchu, gdzie oferuje zajęcia z tańca intuicyjnego i jogi.

Julia Lewandowska
Absolwentka studiów licencjackich na grafice warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Stypendystka Rose Bruford College of Theatre and Performance. Występowała z Teatrem Pijana Sypialnia, Stowarzyszeniem Living Space Theatre oraz w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Prowadzi działalność dźwiękowo – ruchową BodyVoicing. To metoda warsztatu holistycznego – udźwiękowienia ciała. Wraz z zespołem Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark otrzymała pierwszą honorową nagrodę specjalną OFF za spektakl Szekspir:makieta kolektywu dziewczyńskiego blisko na Festiwalu SzekspirOFF 2021 w Gdańsku oraz indywidualne wyróżnienie aktorskie. Twórczyni i realizatorka projektu społecznego Zarapuj mnie Ślunsk z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Radzionkowie. Stypendystka prezydenta miasta Bytom w dziedzinie folk i tradycja, dzięki któremu realizuje projekt Chór pokoleń z seniorami.

Realizatorzy:

Choreografia, wykonanie, mix muzyczny i kostiumy: Julia Lewandowska, Łukasz Szleszyński
Realizacja dźwięku: Jakub Ritter
Realizacja światła: Dastin Greczyło
Konsultacje reżyserskie: Kamil Bończyk

Spektakl powstał dzięki współpracy z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark. Szczególne podziękowania za konsultacje i wsparcie twórcy składają Kamilowi Bończykowi oraz Annie Piotrowskiej.

***

O spektaklu Niezależnej Manufaktury Tanecznej Ciało:

Historie bohaterek spektaklu, czterech kobiet w różnym wieku, oscylują wokół tematyki cielesności oraz bezmyślnego dążenia kobiet do fizycznej doskonałości za wszelką cenę. Bohaterki próbują zmierzyć się ze stereotypem kobiety idealnie pięknej (szczupłej, długowłosej, bez cellulitu i zmarszczek) i własnymi, często traumatycznymi przeżyciami. Spektakl oparty na kontrowersyjnym tekście Eve Ensler Ciało doskonałe.

CIAŁO

spektakl – manifest o tym, co kryje się za dążeniem do doskonałości.

KOBIETY

Kim jesteśmy ? Co nami kieruje ? Co skrywamy ?

ZMIANY

Czym są tak naprawdę zabiegi chirurgiczne i operacje plastyczne ?
Dlaczego nie możemy się im oprzeć ?

CIAŁO

spektakl o KOBIETACH, ale nie tylko dla nich.

Realizatorzy:

Scenariusz, reżyseria: Ewa Staroń
Obsada: Monika Bagińska, Urszula Bobela, Joanna Potkowska, Ewa Staroń
Fotografie: Jakub Czerwiński

***

O projekcie:

Idea projektu Kreatywne Wibracje polega na uświadomieniu ludziom możliwości współtworzenia kultury poprzez poznawanie historii swojego kraju, skupiając się przede wszystkim na sztuce tańca, muzyki  i słowa. Organizator chce pokazać uczestnikom programu, że sztuka łamie wszelkie bariery i jest pomocna w budowaniu istotnych wartości i tożsamości.

W czasie warsztatów i przy okazji oglądania spektakli organizator chce rozmawiać m.in o powrocie do korzeni, czy jest on faktem i czy można go łączyć z nową jakością, formą, stylem, estetyką. Warsztaty, zajęcia twórcze, akcje performatywne i spektakle, które zostaną przygotowane w ramach programu, na nowo interpretują przeszłość i teraźniejszość, proponują konkretne nowe sposoby podejścia do sztuki ruchu, przestrzeni publicznej, miejskiej choreografii. Problematyka warsztatów powinna wskazywać na metody budowania relacji i więzi społecznych, aktywizacji społecznej, uruchamiania potencjału ludzi zwłaszcza tych, którzy są marginalizowani i wykluczeni społecznie.

Program realizowany jest we Wrocławiu we współpracy z Teatrem Tańca Step, z Niezależną Manufakturą Taneczną, z  Fundacją i z Teatrem Kambak.

Więcej informacji: link

„Kreatywne Wibracje” 2022: Niezależna Manufaktura Taneczna „Ciało”. Fot. Jakub Czerwiński

„Kreatywne Wibracje” 2022: Julia Lewandowska, Łukasz Szleszyński „Forezja”. Fot. Aleksandra Staszczyk

„Kreatywne Wibracje” 2022: Niezależna Manufaktura Taneczna „Ciało”. Fot. Jakub Czerwiński

„Kreatywne Wibracje” 2022: Niezależna Manufaktura Taneczna „Ciało”. Fot. Jakub Czerwiński

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Wrocław: Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 a

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close