W ramach projektu Kreatywne Wibracje we Wrocławiu odbędzie się performans dźwiękowy Michała Osowskiego.
O wydarzeniu:
Instalacja interaktywna integrująca ruch uczestnika z dźwiękiem, w której ruch ten jest filmowany i przekazywany do komputera. Komputer zamienia współrzędne przemieszczającego się ciała w dźwięk. W ten sposób uczestnik używając jedynie ruchu swojego ciała może intuicyjnie i bez teoretycznego przygotowania kształtować swój dźwiękowy performance.
Wiodąca idea projektu odnosi się do procesu pracy ukierunkowanego na osiągniecie stanu percepcyjnego sprzężenia zwrotnego (perceptual feedback), przy użyciu technik interaktywnych w kontekście performansu. Gdy ruch wywołuje bodziec dla procesów postrzegania (wzrokowych lub słuchowych), a następnie, w odpowiedzi, postrzeganie tego efektu (bodźca) staje się stymulatorem wyzwalającym z kolei działanie ruchu, oraz proces ten jest kontynuowany, to prowadzi to do indukcji trwałej pętli między układem ruchowym a układem czuciowym. Jest to określone jako percepcyjne sprzężenie zwrotne. Pierwszy występ wykorzystuje autorską technikę wideo „light graffiti”, w której ruch jest rejestrowany w postaci śladów świetlnych przechowywanych w kadrze wideo, aby stworzyć trwałą, choć ulotną, wizualną manifestację poruszającego się ciała. Technika wprowadza relację między fizycznym ruchem wykonawcy a efektem wizualnym i jest przejściem z przestrzeni trójwymiarowej w wirtualne „płótno” ekranu projekcji wideo
Michał Osowski – twórca działający w Holandii i w Polsce. Studiował w Instytucie Sonologii (muzyka elektroakustyczna) w Królewskim Konserwatorium w Hadze i kompozycję w Konserwatorium Muzycznym w Rotterdamie, jak również techniki interaktywne w IRCAM w Paryżu. Specjalizuje się w tworzeniu interaktywnych systemów integrujących ruch fizyczny z dźwiękiem i projekcją wideo.
***
O projekcie:
Idea projektu Kreatywne Wibracje polega na uświadomieniu ludziom możliwości współtworzenia kultury poprzez poznawanie historii swojego kraju, skupiając się przede wszystkim na sztuce tańca, muzyki i słowa. Organizator chce pokazać uczestnikom programu, że sztuka łamie wszelkie bariery i jest pomocna w budowaniu istotnych wartości i tożsamości.
W czasie warsztatów i przy okazji oglądania spektakli organizator chce rozmawiać m.in o powrocie do korzeni, czy jest on faktem i czy można go łączyć z nową jakością, formą, stylem, estetyką. Warsztaty, zajęcia twórcze, akcje performatywne i spektakle, które zostaną przygotowane w ramach programu, na nowo interpretują przeszłość i teraźniejszość, proponują konkretne nowe sposoby podejścia do sztuki ruchu, przestrzeni publicznej, miejskiej choreografii. Problematyka warsztatów powinna wskazywać na metody budowania relacji i więzi społecznych, aktywizacji społecznej, uruchamiania potencjału ludzi zwłaszcza tych, którzy są marginalizowani i wykluczeni społecznie.
Program realizowany jest we Wrocławiu we współpracy z Teatrem Tańca Step, z Niezależną Manufakturą Taneczną, z Fundacją i z Teatrem Kambak.
Więcej informacji: link