Warsztaty

Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Stephanie Cumming – warsztaty

Zdjęcie: Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Stephanie Cumming – warsztaty

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach polsko-austriackiego programu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange oraz Laboratorium Ruchu 2016 i Stowarzyszenie „Jest Człowiek” zapraszają na warsztaty, które poprowadzi Stephanie Cumming z grupy z Liquid Loft.

Koszt: 80 zł.

Zgłoszenia: atutysztuki@gmail.com.

Warsztat składać się będzie z dwóch części.

Prowadząca o warsztacie:
Podczas zajęć skupimy się głównie na tym, jak ciało porusza się w przestrzeni w sposób jasno określony i celowy oraz na tym, jak wykorzystywać rozmaite oddziaływania fizyczne. Doświadczając obcych nam stanów czy też rodzajów ruchu, na nowo odnajdujemy więź z własnym ciałem, przez co łatwiej jest nam ulegać transformacjom i pokonywać własne stereotypy na temat siebie samych. Wyobraźnia będzie nam pomocna w procesie przechodzenia przez różne stany, będzie wzbogacać naszą interpretację ruchu i pomagać nam definiować przestrzeń wokół nas. Będziemy pracować nad rozmaitymi zagadnieniami technicznymi, takimi jak zjednoczenie, płynność, czy też – precyzja, a także nad świadomym odczuwaniem własnej obecności. Po rozgrzewce, w której zaproponujemy ćwiczenia rozciągające i zapoczątkowujące ruch, skoncentrujemy się na fragmentach choreografii, łączących w sobie różne jakości, zmiany napięcia oraz nacisk na poczucie czasu.

Odchodząc od klasycznie rozumianej choreografii, będziemy poszukiwać punktów, z których uruchamia się tworzenie. Zamiast podążać za jakimś konkretnym, obranym wcześniej celem, wybierzemy dla siebie jakiś punkt, który będzie dla nas początkiem i spontanicznie go rozwiniemy. Używając siebie samych jako materiału do pracy, stworzymy takie jakości ruchu, które, umieszczone w różnych kontekstach, dadzą nam świeżą perspektywę na określenia takie jak: pożądane, normalne, atrakcyjne, inteligentne, emocjonalne, brzydkie, czułe, dziwne, śmieszne. W naszej pracy bardzo ważne są kontrasty, dzięki którym każdy staje się sobą. Obok nich drugim istotnym elementem są otwartość i obserwacja.

Stephanie Cumming – absolwentka Uniwersytetu w Calgary, posiada dyplom studiów pierwszego stopnia z tańca (2000). Od 2001 pracuje w Austrii jako niezależna tancerka, współpracuje z takimi choreografami jak: Johannes Randolf, Bert Gstettner czy Doris Stelzer. W Kanadzie pracowała dla Battery Opera w Vancouver. W 2004 roku uzyskała stypendium danceWEB. Od 2003 roku pracuje z Chrisem Haringiem, brała udział we wszystkich projektach Liquid Loft od początku powstania grupy. Wystąpiła w ostatnim dziele artysty Erwina Wurma – krótkometrażowym filmie Tell. W czerwcu zadebiutowała jako choreografka spektaklem Rodeo Queens, który powstał w Centrum Choreograficznym Linz dla zespołu x.IDA.

Liquid Loft to czołowa austriacka grupa performatywna, ciesząca się światowym uznaniem. Założona została w 2005 roku przez choreografa Chrisa Haringa wspólnie z muzykiem Andreasem Bergerem, tancerką Stephanie Cumming, dramaturgiem Thomasem Jelinkiem i artystką konceptualną Katheriną Zakravsky. W swoich spektaklach i instalacjach Liquid Loft sytuuje taniec współczesny w kontekście innych współczesnych form, tworząc za każdym razem wielowymiarowe dzieła sztuki. Unikalny język metafor, oryginalne rozwiązania akustyczne oraz profesjonalizm w tworzeniu tańca, przyniosły grupie międzynarodowe uznanie, które zaowocowało m.in. nagrodą Złotego Lwa za Najlepszy Występ na Biennale w Wenecji w 2008 roku.

***

Projekt Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange odnosi się bezpośrednio do tytułu spektaklu Tadeusza Kantora, w którym jednym z tematów była relacja na linii artysta – społeczeństwo. Temat jest nadal aktualny i szeroko dyskutowany w kontekście praktyki kuratorskiej, roli instytucji, produkcji artystycznych i samej praktyki twórczej. Wychodząc od rozpoznania Kantora, kuratorzy chcą dotrzeć do zagadnień i tematów współczesnych, aktualnych i stworzyć twórcom przyjazną przestrzeń do tworzenia, dyskutowania i prezentowania własnej sztuki.

Projekt Laboratorium Ruchu ESK 2016 realizowany we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Instytut Austriacki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki.

Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016: Adam Kamiński 
Zespół kuratorski projektu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Anna Królica, Roma Hurey, Adam Kamiński

Wydarzenia z udziałem Tobiasa M. Draegera, Cie. Helene Weinzierl, Cie. Elio Gervasi i Clever Team wspierane są z programu INTPA – INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA, realizowanego przez Tanzquartier w Wiedniu z funduszy Urzędu Kanclerza Austrii i austriackiego Federalnego Ministertwa Europy, Integracji i Spraw Międzynarodowych.

Esk Wrocław EU (miniaturka)    IMIT (miniaturka)        Logo Stowarzyszenie Jest Człowiek (Adam Kamiński) (miniaturka)  

 Logo INTPA (miniaturka)          Oesterreich Institut logo (miniaturka)

Bundeskanzleramt Össtereich logo (miniaturka) Wien Kultur logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close