Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Stephanie Cumming – warsztaty

Zdjęcie: Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Stephanie Cumming – warsztaty

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach polsko-austriackiego programu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange oraz Laboratorium Ruchu 2016 i Stowarzyszenie „Jest Człowiek” zapraszają na warsztaty, które poprowadzi Stephanie Cumming z grupy z Liquid Loft.

Koszt: 80 zł.

Zgłoszenia: atutysztuki@gmail.com.

Warsztat składać się będzie z dwóch części.

Prowadząca o warsztacie:
Podczas zajęć skupimy się głównie na tym, jak ciało porusza się w przestrzeni w sposób jasno określony i celowy oraz na tym, jak wykorzystywać rozmaite oddziaływania fizyczne. Doświadczając obcych nam stanów czy też rodzajów ruchu, na nowo odnajdujemy więź z własnym ciałem, przez co łatwiej jest nam ulegać transformacjom i pokonywać własne stereotypy na temat siebie samych. Wyobraźnia będzie nam pomocna w procesie przechodzenia przez różne stany, będzie wzbogacać naszą interpretację ruchu i pomagać nam definiować przestrzeń wokół nas. Będziemy pracować nad rozmaitymi zagadnieniami technicznymi, takimi jak zjednoczenie, płynność, czy też – precyzja, a także nad świadomym odczuwaniem własnej obecności. Po rozgrzewce, w której zaproponujemy ćwiczenia rozciągające i zapoczątkowujące ruch, skoncentrujemy się na fragmentach choreografii, łączących w sobie różne jakości, zmiany napięcia oraz nacisk na poczucie czasu.

Odchodząc od klasycznie rozumianej choreografii, będziemy poszukiwać punktów, z których uruchamia się tworzenie. Zamiast podążać za jakimś konkretnym, obranym wcześniej celem, wybierzemy dla siebie jakiś punkt, który będzie dla nas początkiem i spontanicznie go rozwiniemy. Używając siebie samych jako materiału do pracy, stworzymy takie jakości ruchu, które, umieszczone w różnych kontekstach, dadzą nam świeżą perspektywę na określenia takie jak: pożądane, normalne, atrakcyjne, inteligentne, emocjonalne, brzydkie, czułe, dziwne, śmieszne. W naszej pracy bardzo ważne są kontrasty, dzięki którym każdy staje się sobą. Obok nich drugim istotnym elementem są otwartość i obserwacja.

Stephanie Cumming – absolwentka Uniwersytetu w Calgary, posiada dyplom studiów pierwszego stopnia z tańca (2000). Od 2001 pracuje w Austrii jako niezależna tancerka, współpracuje z takimi choreografami jak: Johannes Randolf, Bert Gstettner czy Doris Stelzer. W Kanadzie pracowała dla Battery Opera w Vancouver. W 2004 roku uzyskała stypendium danceWEB. Od 2003 roku pracuje z Chrisem Haringiem, brała udział we wszystkich projektach Liquid Loft od początku powstania grupy. Wystąpiła w ostatnim dziele artysty Erwina Wurma – krótkometrażowym filmie Tell. W czerwcu zadebiutowała jako choreografka spektaklem Rodeo Queens, który powstał w Centrum Choreograficznym Linz dla zespołu x.IDA.

Liquid Loft to czołowa austriacka grupa performatywna, ciesząca się światowym uznaniem. Założona została w 2005 roku przez choreografa Chrisa Haringa wspólnie z muzykiem Andreasem Bergerem, tancerką Stephanie Cumming, dramaturgiem Thomasem Jelinkiem i artystką konceptualną Katheriną Zakravsky. W swoich spektaklach i instalacjach Liquid Loft sytuuje taniec współczesny w kontekście innych współczesnych form, tworząc za każdym razem wielowymiarowe dzieła sztuki. Unikalny język metafor, oryginalne rozwiązania akustyczne oraz profesjonalizm w tworzeniu tańca, przyniosły grupie międzynarodowe uznanie, które zaowocowało m.in. nagrodą Złotego Lwa za Najlepszy Występ na Biennale w Wenecji w 2008 roku.

***

Projekt Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange odnosi się bezpośrednio do tytułu spektaklu Tadeusza Kantora, w którym jednym z tematów była relacja na linii artysta – społeczeństwo. Temat jest nadal aktualny i szeroko dyskutowany w kontekście praktyki kuratorskiej, roli instytucji, produkcji artystycznych i samej praktyki twórczej. Wychodząc od rozpoznania Kantora, kuratorzy chcą dotrzeć do zagadnień i tematów współczesnych, aktualnych i stworzyć twórcom przyjazną przestrzeń do tworzenia, dyskutowania i prezentowania własnej sztuki.

Projekt Laboratorium Ruchu ESK 2016 realizowany we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Instytut Austriacki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki.

Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016: Adam Kamiński 
Zespół kuratorski projektu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Anna Królica, Roma Hurey, Adam Kamiński

Wydarzenia z udziałem Tobiasa M. Draegera, Cie. Helene Weinzierl, Cie. Elio Gervasi i Clever Team wspierane są z programu INTPA – INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA, realizowanego przez Tanzquartier w Wiedniu z funduszy Urzędu Kanclerza Austrii i austriackiego Federalnego Ministertwa Europy, Integracji i Spraw Międzynarodowych.

Esk Wrocław EU (miniaturka)    IMIT (miniaturka)        Logo Stowarzyszenie Jest Człowiek (Adam Kamiński) (miniaturka)  

 Logo INTPA (miniaturka)          Oesterreich Institut logo (miniaturka)

Bundeskanzleramt Össtereich logo (miniaturka) Wien Kultur logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Wrocław: Centrum Inicjatyw Artystycznych, ul. Tęczowa 79/81; godz. 11.00-13.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close