Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Tanz Company Gervasi „What kind of animal is?”

Zdjęcie: Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016/ „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”: Tanz Company Gervasi „What kind of animal is?”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach polsko austriackiego programu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange oraz Laboratorium Ruchu 2016 Centrum Inicjatyw Artstycznych i Stowarzyszenie „Jest Człowiek” zapraszają na spektakl What kind of animal is? Tanz Company Gervasi (chor. Elio Gervasi). Tanz Company Gervasi zarysowuje socjalne mikro-procesy, formy związków i powiązań, samotności i wzajemnego postrzegania. Formy kontaktu, dotyk, rytuały. Grupy powstają tak szybko jak się rozpadają. Ich rytuały permanentnie się zmieniają. Outsiderzy się wycofują i rozwijają również krótkotrwale rytuały samotności. Grupa zapewnia ochronę, pielęgnację ciała i emocjonalną bliskość. Upodabnia się tym samym do rodziny, czy też kolektywu pracy.

Osoba, która zostaje outsiderem, łamie ich reguły poprzez emocje. Przekracza swoje granice. Jeśli zostaje przyjęta ponownie do grupy, transformuje ją. Niejednokrotnie nasuwa się nam tutaj asocjacja do zachowania zwierząt w grupie, kumulujące się stado, zapowiadająca się walka o rewir albo zabawa. Gervasi obserwuje te wzorce w industrialnym społeczeństwie, interpretuje je, przerysowuje, kumuluje i uwalnia. Jednocześnie czerpie z modelu wzajemnego obcowania, który go zainspirował: japońskie wideo o tytule: insane swimmingpools pokazuje tysiące zgromadzonych osób w olbrzymim basenie animowanym poprzez metrową sztuczną falę.

What kind of animal is? jest pracą choreograficzną, w której granice między tańcem współczesnym, performance a sztuką konceptualną zostały równie obalone jak i stereotypy konotowane ze zwierzęciem w człowieku. Arystoteles twierdził, że człowiek to zwierzę społeczne. Czy aksjomat ten nadal jest aktualny? Gervasi podchodzi do tego z (auto)ironią, sięgając w swojej twórczości do tradycji awangardy, surrealizmu i dadaizmu.

Choreografia: Elio Gervasi
Asystent choreografa: Nicoletta Cabassi
Taniec/ choreografia: Yukie Koji, Hannah Timbrell, Alessandra Ruggeri, Yun Yeh, Dominik Feistmantl
Muzyka/ kompozycja: Albert Castello
światło Design: Markus Schwarz
Management: Roma Hurey

Tanz Company Gervasi/ Elio Gervasi / Austria
W 1987 roku w Wiedniu powstało Tanz Company Gervasi. Jego założycielem jest Elio Gervasi, który studiował klasyczny taniec w Rzymie, modern dance z Peterem Gossem, Mercem Cunninghamem, José Limonem, Louisem Falco, Susanne Linke, jak i Contemporary Dance, Contact Improvisation i Release Technique. W ciągu 28 lat istnienia Tanz Company Gervasi powstało ponad 50 produkcji, które były prezentowane na licznych festiwalach w Austrii i zagranicą. Gervasi otrzymał liczne wyróżnienia od sekcji kultury i sztuki Federalnego Urzędu Kancelarskiego, Austriacką Nagrodę Produkcji Tańca współczesnego w 2003. Współpracował gościnnie jako choreograf z P.L.Dance Company, die BühnenwerkstattCompany Graz, das Saarländische Staatstheater, das Staatsopernballett w ramach cyklu „OffBallet“ oraz ze szkołą Baletu Wiedeńskiej Opery. Dwukrotnie prowadził choreografie produkcji tańca współczesnego otwierającą sezon letni w Museumsquartier Wien. W ramach Roku Mozartowskiego powstała koprodukcja Gervasi z Tanzquartier Wien Fazil Say (LiveMusik), w latach 2011-2015 prezentował swoje produkcje w ramach ImPulsTanz Special i ImPulsTanz Festival. W grudniu 2015 odbyła się prapremiera koprodukcji Tanzquartier Wien What kind of Animals is?. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach projektu we Wrocławiu. Ponadto Elio Gervasi pełni funkcję radnego w sekcji Teatru i Sztuk Performatywnych Federalnego Urzędu Kancelarskiego.

www.gervasi.at

***

Projekt Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange odnosi się bezpośrednio do tytułu spektaklu Tadeusza Kantora, w którym jednym z tematów była relacja na linii artysta – społeczeństwo. Temat jest nadal aktualny i szeroko dyskutowany w kontekście praktyki kuratorskiej, roli instytucji, produkcji artystycznych i samej praktyki twórczej. Wychodząc od rozpoznania Kantora, kuratorzy chcą dotrzeć do zagadnień i tematów współczesnych, aktualnych i stworzyć twórcom przyjazną przestrzeń do tworzenia, dyskutowania i prezentowania własnej sztuki.

Projekt Laboratorium Ruchu ESK 2016 realizowany we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Instytut Austriacki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki.

Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016: Adam Kamiński 
Zespół kuratorski projektu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Anna Królica, Roma Hurey, Adam Kamiński

Wydarzenia z udziałem Tobiasa M. Draegera, Cie. Helene Weinzierl, Cie. Elio Gervasi i Clever Team wspierane są z programu INTPA – INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA, realizowanego przez Tanzquartier w Wiedniu z funduszy Urzędu Kanclerza Austrii i austriackiego Federalnego Ministertwa Europy, Integracji i Spraw Międzynarodowych.

Logo ESK Wrocław (miniaturka)    IMIT (miniaturka)    Logo Wrocław (miniaturka)    Logo Stowarzyszenie Jest Człowiek (Adam Kamiński) (miniaturka)  

 Logo INTPA (miniaturka)    Konsulat Austrii we Wrocławiu logo (miniaturka)      Oesterreich Institut logo (miniaturka)      Austriackie Forum Kultury w Warszawie - nowe logo 2016 (miniaturka)

 

Bundeskanzleramt Össtereich logo (miniaturka)Wien Kultur logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Narodowe Forum Muzyki, Plac Wolności 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close