Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016: „Skrypty z codzienności” – Hygin Delimat: warsztaty „Architektura a ciało”

Zdjęcie: Wrocław/Laboratorium Ruchu ESK 2016: „Skrypty z codzienności” – Hygin Delimat: warsztaty „Architektura a ciało”

Hygin Delimat, For living in. Fot. Paweł Wyszomirski.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach rezydencji Skrypty z codzienności we Wrocławiu(Laboratorium Ruchu ESK 2016) warsztaty Architektura a ciało poprowadzi Hygin Delimat. Podczas zajęć zostanie podjęty temat przejścia od ruchomych struktur do strukturyzowania ruchu. Celem warsztatu jest osiągnięcie stanu kreatywnej wolności poprzez empiryczną wiedzę na temat podstaw funkcjonowania ciała. Materiał do pracy jest kontynuacją artystycznego studium na temat tłumaczenia medium architektury na medium tańca współczesnego, a także opartego na praktykach metody Feldenkraisa, jogi oraz breakdance’u.

Warsztat zaczyna się rytuałem „breakdance-joga” zaprojektowanym, aby obudzić świadomość ciała poprzez aplikowanie podejścia somatycznego w stanie intensywnej fizycznym aktywności. Płynny ciąg ćwiczeń uczy system nerwowy automatycznego stabilizowania struktury ciała oraz nowych koordynacji motorycznych.

Część kreatywna – eksplorowanie ruchu – wywodzi się z podejścia zaczerpniętego ze stylu breakdance, a w kontekście tańca współczesnego, obecnego jako „movement research”. Opiera się na ciekawości i zadawaniu pytań w stosunku do możliwości ciała. Jak tworzyć interesujące kształty i rozwiązania ruchowe? Jak świadomie używać całego zakresu napięcia mięśni? Jak nadawać kierunek tudzież blokować przepływ ruchu? Jak przełamywać zastane schematy w ciele? Zadania improwizacjne i frazy taneczne są podstawą do eksperymentowania i wdrażania rozmaitych choreograficznych filtrów w kontekście dynamiki, tekstury ruchu, jakości, zakresu, skali.

Hygin Delimat jest performerem i tancerzem aktywnym głównie na terenie Europy Środkowej. Skończył studia na kierunkach Tańca Współczesnego oraz Pedagogiki Tańca na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz. W 2013 był w gronie stypendystów programu DanceWEB. Jako tancerz pracował między innymi dla Elio Gervasi, Georg Blaschke, Willi Dorner, Liv O’Donoghue czy Robert Clark. Od 2011 tworzy własne prace choreograficzne, w których czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji (breakdance, hip-hop, graffiti, muzyka elektroniczna) oraz podejścia zorientowanego somatycznie (joga, Feldenkrais). Jego metodologia opiera się na głębokim studium ruchowym oraz projektowaniu i implementowaniu autorskich artistic practice.

http://vimeo.com/hygin

 Harmonogram:

24 października: 19.00-22.00

25 października: 15.00-19.00

26 października: 13.00- 18.00

27 października: 20.00-22.00

28 października: 19.00-22.00

29 października: 19.00-22.00

 

Zapisy: atutysztuki@gmail.com

tel: 505 963 162

Wstęp wolny

 

Hygin Delimat jest performerem i tancerzem aktywnym głównie na terenie Europy Środkowej. Skończył studia na kierunkach Tańca Współczesnego oraz Pedagogiki Tańca na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz. W 2013 był w gronie stypendystów programu DanceWEB. Jako tancerz pracował między innymi dla Elio Gervasi, Georg Blaschke, Willi Dorner, Liv O’Donoghue czy Robert Clark. Od 2011 tworzy własne prace choreograficzne, w których czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji (breakdance, hip-hop, graffiti, muzyka elektroniczna) oraz podejścia zorientowanego somatycznie (Yoga, Feldenkrais). Jego metodologia opiera się na głębokim studium ruchowym oraz projektowaniu i implementowaniu autorskich artistic practice.

http://vimeo.com/hygin

O cyklu Skrypty z codzienności:

Codzienne praktyki i doświadczenia mieszkańców wielkiego miasta stanowić mają inspirację zarówno dla sposobu reżyserowania ruchu, jak i dla ogólnej koncepcji wydarzenia. Oczywiście każdy z zaproszonych artystów interpretuje temat przewodni w całkowicie indywidualny sposób, dzięki czemu zainteresowani będą mieli do czynienia z bogactwem technik, praktyk i koncepcji. Spotkania, zarówno tegoroczne, jak i planowane na lata kolejne powinny zaowocować stworzeniem performansu tanecznego, wpisującego się w kalendarz wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Choreografowie w ramach pobytów rezydencyjnych przedstawiają  swoją wizję miasta, utopie, marzenia i przesądy związane z życiem w mieście.

ORGANIZATOR: Biuro Festiwalowe Impart 2016, Europejska Stolica Kultury 201

PARTNER: Instytut Muzyki i Tańca

Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Logo ESK Wrocław (miniaturka)Logo IMIT (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

Wrocław: Centrum Inicjatyw Artystycznych, ul. Tęczowa 79.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close