Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Antonia Steffens „An Attende”

Zdjęcie: Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Antonia Steffens „An Attende”

ntonia Steffens „An Attende”. Fot. Gaia Lamarre, materiały własne organizatorów

Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na performans Antonii Steffens pt. An Attende. Odbędzie się on w ramach Niemieckiej Sceny Tańca na  Mandala Performance Festival 2022.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

W An Attende publiczność jest zaproszona do skupienia się na szczegółach przestrzeni, spotkania rozwijające się w czasie dzięki subtelnemu i niepewnemu podejście. Małe bodźce otwierają się na większe krajobrazy i pytania, emocjonalnie i energetycznie naładowane. Performerka znajduje się w towarzystwie zestawu obiektów. Po spotkaniu przekształcają się one w rzeczy, przedmioty, w mikronarracje i lokalizacje szkicujące miejsce pamięci, straty i nadziei, gdzie wiele głosów dzieli się swoimi relacjami. W miarę jak performerka porusza się wraz z nimi, wyłania się precyzyjne, miękkie i skoncentrowane ciało, które stara się uczestniczyć w tych historiach zamkniętych w środowisku. Środowisku nieuniknionych informacji dzielonych w zbiorowej pamięci. Praktyka, którą ta praca wysuwa na pierwszy plan, stara się nalegać na możliwość pozostania w zepsutym świecie, który nie próbuje ani naprawić, ani uniknąć swojego stanu rzeczy, lecz objąć go z delikatnością i troską, zmartwionym, ale uważnym. Widz jest zaproszony do przyłączenia się i odpoczynku w tej przestrzeni, bez domagania się odpowiedzi, osądu czy rozgrzeszenia. Przyglądając się filozofii ekologicznej i niepewności środowiska naturalnego, Antonia Steffens bada na nowo, co pojęcie „środowiska” może oznaczać w sztucznej i teatralnej przestrzeni. W swojej praktyce odwołuje się do kontekstu sztuk wizualnych i balansuje na linii między dwiema różnymi tradycjami mediacji, między spektaklem a instalacją, teatrem a martwą naturą/wystawą. Wrażliwa na zachodnią tradycję artystyczną, Steffens imituje „przestrzeń galeryjną”, aby na pierwszy plan wysunąć siłę rzeczy, obiektów i ponadludzkiej rzeczywistości, nie lekceważąc złożonych relacji wyłaniających się z ludzkich i nie-ludzkich interakcji. Tutaj wykorzystuje performance i teatr z naciskiem na ruch, aby pozwolić tym rzeczom otworzyć się, stworzyć tajemnicę i dyskurs, objąć prowadzenie opowieści i zakwestionować ludzkie ciało w ich układzie i spotkaniu.

O artystce:

Antonia Steffens studiowała taniec współczesny i choreografię w Kolonii i w Amsterdamie.  W swojej praktyce poszukuje dialogu między widzem a materiałem; często można go znaleźć w środowisku zbudowanym z ruchu, obiektów, materiałów, światła i dźwięku. Jej ostatnie zainteresowania dotyczą badań nad sposobami uwagi, które przekraczają odrębną/binarną ideę podmiotowości i koncentrują się na koncepcji współwyłaniania. Jesienią 2019 roku współinicjowała projekt Unfamiliarities – platformę dla artystów, na której pokazali oni prace w procesie (work-in-progress). Przy jej realizacji współpracowała z QRU i Subbacultcha Amsterdam. W 2020 roku została zaproszona przez Juliana Webera do  udziału w New Fears, gallery for dance and performance w Berlinie. Pod koniec 2020 roku była jedną z kuratorek 10 dni poświęconych ruchowi dla Veem House for Performance wraz z Keerthi Basavarajaiah. Obok An Attende stworzyła pracę Spinner z Sigrid Stigsdatter która była pokazywana na Batard Festival 2021 i  miała oficjalną premierę na Flam Festival 2021 w Amsterdamie. Jej prace były pokazywane w Galerii New Fears w Berlinie, Uferstudios Berlin, Veem House for Performance, Flam Festival, Frascati Theatre, Tanzhaus NRW, Come Together Festival, Bologna C.C., Batard Festival Brussels.

Realizatorzy:

Choreografia i wykonanie: Antonia Steffens
Scenografia: Nikola Knezevic i Antonia Steffens
Projekt dźwięku : Antonia Steffens (źródła: Teresa Winter, Darmowe archiwum dźwięków) Projekt oświetlenia: Paulina Prokop
Kostium: Ginta Tinte
Współpraca artystyczna: Keerthi Basavarajaiah
Produkcja: Veem House
Współprodukcja: Projekt Nicole Beutler

Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

****

O Festiwalu:

Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.

Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizator festiwalu: stowarzyszenie „JEST człowiek”
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Więcej informacji o Festiwalu: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 a

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close