Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Iwona Olszowska, Paweł Konior „Transition”

Zdjęcie: Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Iwona Olszowska, Paweł Konior „Transition”

Iwona Olszowska, Paweł Konior. Fot. Marta Ankiersztejn

Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Iwony Olszowskiej i Pawła Koniora pt. Transition. Odbędzie się on w ramach Mandala Performance Festival 2022.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Stan przejścia… zmiany… reakcji… Rezonowanie… Sfera trwania… przemiany… podążanie ciała i umysłu. Bycie w przestrzeni fal, ich różnorodności, wzajemnego oddziaływania. Podróż w nastrój, ocean przestrzeni, jonosferę… trans – obecność – wibracja. Usiąść przed podrożą. Zanurzyć się… dotrzeć plus minus do…

Improwizacja strukturalna jest oparta o proces Body Mind Centering.

Premiera odbyła się 16 października 2021 na CU Festiwalu w teatrze Komuna Warszawa. Spektakl został zrealizowany na zaproszenie i produkcyjne wsparcie produkcyjne Fundacji Ciało/Umysł (20. edycja).

 O artystach:

Iwona Olszowska – tancerka, choreografka, pedagożka tańca współczesnego. Posiada certyfikat Somatic Movement Educator wg metody Body-Mind Centering®. Stworzyła własny styl taneczny – spiral flow dynamic. Współzałożycielka i kierowniczka artystyczna Eksperymentalnego Studia EST (od 1989 roku). Współpracowała m.in. z Polskim Teatrem Tańca, Pracownią Fizyczną, Renatą Piotrowską, Martą Pietruszką, Magdaleną Przybysz, Jackiem Owczarkiem, Anną Haracz, Natalią Iwaniec, Liz Lerman, Risą Jaroslow, Maidy Withers, Pierrem Deloche’em, Michaelem Schumacherem. Stypendystka Fundacji Batorego i programu ArtsLink w Nowym Jorku.

Paweł Konior – performer, tancerz oraz nauczyciel tańca. Studiował na Salzburg Experimental Academy of Dance. Swój warsztat taneczny doskonalił w Holandii, Belgii i Polsce z takimi choreografami jak: Pedro Goucha, Einat Tuchman, Mor Shani, Rita Vilhena, T.r.a.s.h Company, Ugo Dehaes, Tomasz Wygoda, Iwona Olszowska. Jako performera interesuje go odkrywanie nowych przestrzeni w tańcu oraz nowatorskie podejście do dawnych form ruchu. Taniec postrzega jako studium ludzkiej duszy. Ruch, który go interesuje, jest organiczny, bazuje na emocjach, pogłębia czucie i świadomość ciała.

Realizatorzy:

Koncepcja: Iwona Olszowska
Struktura: Iwona Olszowska, Paweł Konior
Improwizacja: Iwona Olszowska Paweł Konior.
Muzyka samplowana na żywo: Marcin Janus

Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

****

O Festiwalu:

Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.

Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizator festiwalu: stowarzyszenie JEST człowiek
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Więcej informacji o Festiwalu: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close