
Joanna Miś-Fudali, Marta Pańka „Pestka”. Fot. Radosław Kubiak
Joanna Miś-Fudali, Marta Pańka „Pestka”. Fot. Radosław Kubiak
Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Joanny Miś-Fudali i Marty Pańki pt. Pestka. Odbędzie się on w ramach Mandala Performance Festival 2022.
O spektaklu:
Pestka to wewnętrzna część owocu, ukryta pod skórką i miąższem. Bogactwo. Dojrzałość.
Pestka jako metafora tego, co kryje w sobie kobieta. Nie dziewczynka, nie nastolatka. Kobieta. Nie będzie się wdzięczyć, wabić i kusić. Będzie piękna, ale nie lepka. Piękna swoim wewnętrznym światłem. Rozkochana w swoim wewnętrznym królestwie. Rozkochana w życiu. Nie bawi jej zabawa w uwodzenie i porzucanie. Wie już, że pożądanie to nie miłość. Jest pełna pasji życia. Esencjonalna jak dobre wino. Głęboka. Twórcza. Głęboko i dojrzale mądra. Piękna wewnętrznie i zewnętrznie. Niebanalna. Przeszła w życiu niejedno. Doświadczyła. Przepłakała swoje. Ale nie utknęła w urazie do świata. Przetransformowała ból w dojrzałość. Wewnętrzną mądrość. To jej fundament. Pestka. Esencja. Kobieta.
Realizatorzy:
Choreografia i taniec: Joanna Miś-Fudali i Marta Pańka
Muzyka: Alaskan Tapes, Jóhann Jóhannsson, Anthony Willis, Francoise Hardy, Gotan Project
Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com
****
O Festiwalu:
Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.
Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dofinansowano z budżetu Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Organizator festiwalu: stowarzyszenie „JEST człowiek”
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu
Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado
Więcej informacji o Festiwalu: link