Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Julia Plawgo „Non-Playable Character”

Zdjęcie: Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Julia Plawgo „Non-Playable Character”

Julia Plawgo „Non-Playable Character”. Fot. Sebastian Ladwig, materiały własne organizatorów

Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Julii Plawgo pt. Non-Playable Character i na spotkanie z Mateuszem Szymanówką. Odbędą się one w ramach Niemieckiej Sceny Tańca 2022 na Mandala Performance Festival 2022.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Non-Playable Character Julii Plawgo bada ograniczenia doświadczenia i poznawcze dysonanse życia w przestrzeni cyfrowej. Ciało, hybryda między człowiekiem, sztuczną inteligencją i postacią z gry komputerowej, porusza się w cyberprzestrzeni. Ciało, które jest pozornie bezsenne, nigdy nie jest chore ani głodne, samooptymalizujące się i wysoce adaptacyjne, poznaje swój własny świat. Podobnie jak w grach wideo, jego wszechświat rozszerza się w miarę, jak się po nim porusza. To właśnie w tej nieskończoności tkwi wywrotowy potencjał: próbując odnaleźć się w tym cyfrowym świecie, zdajemy się wpływać na formy, które powstają na naszych oczach. Non-Playable Character jest próbą przeniesienia doświadczenia oducieleśnionego życia w cyberprzestrzeni na żywe ciało. I tęsknotą za cyfrowymi utopiami w czasach, kiedy są one pilnie potrzebne.

O artystce:


Julia Plawgo
– pracuje z tańcem i choreografią jako strategią przetrwania. Studiowała w HZT w Berlinie, pracuje głównie z przyjaciółmi, a jej ulubione piosenki pop to Gypsy Woman (She’s Homeless) Crystal Waters i You Keep Me Hangin’ On Kim Wilde.

O kuratorze:

Mateusz Szymanówka – dramaturg i kurator zajmujący się choreografią, tańcem i performansem. Jako dramaturg współpracował przede wszystkim z młodym pokoleniem choreografek i choreografów, mieszkających w Berlinie i w Warszawie, których praktyka artystyczna zakorzeniona jest w pytaniach stawianych przez współczesny feminizm i teorię queer. Od 2019 do 2020 roku wspólnie z Michałem Grzegorzkiem był kuratorem performatywno-dyskursywnego programu To Be Real, badającego związki współczesnego performansu i kultury klubowej. Od 2020 roku pracuje jako dramaturg tańca w berlińskiej Sophiensaele oraz dyrektor artystyczny festiwalu Tanztage Berlin. Pracował z i dla instytucji i inicjatyw takich jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Nowy Teatr, Teatr Studio i festiwal Pomada w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Art Stations Foundation w Poznaniu, HAU Hebbel am Ufer i Performing Arts Festival w Berlinie.

Realizatorzy:

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Julia Plawgo
Światła:  Emese Csornai
Kostiumy:  Maldororor
Wsparcie dramaturgiczne:  Maciej Sado

Podziękowania specjalne:  Bastian Ladwig
Audiodeskrypcja: Rike Flämig, Lavinia Knop-Walling, Silja Korn

Produkcja Julii Plawgo w koprodukcji z Sophiensæle  w ramach 31. edycji Tanztage w Berlinie, przy wsparciu ada Studio.31.

Wsparcie finansowe: Fundacja Polsko-Niemiecka

Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

****

O Festiwalu:

Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.

Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizator festiwalu: stowarzyszenie „JEST człowiek”
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Więcej informacji o Festiwalu: link

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close