Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Łukasz Wójcicki „SZTUCZNE CIAŁO”

Zdjęcie: Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Łukasz Wójcicki „SZTUCZNE CIAŁO”

Łukasz Wójcicki „SZTUCZNE CIAŁO”. Fot. Sandra Wilk

Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Łukasza Wójcickiego pt. SZTUCZNE CIAŁO. Odbędzie się on w ramach Mandala Performance Festival 2022.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Solo dotyczy możliwych i wyobrażonych emanacji ciała Sztucznej Inteligencji. Stawia pytania o przyszłość ciała i rozważa jego brak jako alternatywę na wymazanie kategorii normatywności i nienormatywności. Czy może istnieć ucieleśnione poznanie bez ciała? Czy brak ciała unieważnia jego polityczny wymiar? Łukasz Wójcicki szuka w swoim białym, heteronormatywnym i sprawnym ciele performatywnych pęknięć. Performer-tancerz poprzez poetykę języka programowania rozbraja biologiczny wymiar ciała

Wójcicki jest sprawny, bardzo silny, wyrazisty. Na scenie i poza nią – to przecież m.in. specjalista od sztuk walki i trener sportów K1/Muay Thai – wykazuje się niezwykłą świadomością narzędzia ekspresji, jakie posiada, tj. ciała oczywiście. Pracuje z nim niespiesznie, powoli je eksploruje, „wpuszcza energię” do wnętrza w sposób izolowany – raz widzimy tylko pracę z twarzą, którą wykrzywia aż do własnego – i naszego – bólu, w kolejnej scenie skupia się głównie na tułowiu, itd. Artysta robi to na tyle dobrze, że publiczność wręcz musi włączyć swoją uwagę, obserwować detale każdego ruchu, odnajdywać i przewidywać jego granice.

Sandra Wilk, portal Stronatanca.pl: http://stronatanca.pl/recenzje/oszczedny-prowokujacy-mocny

O artyście:

Łukasz Wójcicki – performer, tancerka, choreograf, artywistka, animator kontrkultury, badaczka, dramaturg. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu Choreografii eksperymentalnej Centrum w Ruchu i Nomadic College przy Axis Syllabus Forum Research Meshwork. W jego polu zainteresowań są polityczność ciała, choreografia społeczna i dekonstrukcja przywileju, patriarchatu oraz normatywności. Bada nowe formy obecności w kontekście katastrofy ekologicznej i kryzysu kapitalizmu. W latach 2008–2018 performer i tancerz w zespoleTeatru Komuna Warszawa. W latach 2013–2016 performer i asystent reżyserki w spektaklu RequieMaszyna Marty Górnickiej i Chóru Kobiet. Od 2016 związana z działaniami społecznoartystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer i choreograf. Laureat programu Europe Beyond Access Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic (2020), rezydencji Visegrad Artist Residency Program – Performing Arts (2021) i Stypendium Twórczego m.st. Warszawy (2022).

Praca (solo posttaneczne) powstała dzięki wsparciu Fundacji Burdąg i Galerii BWA Warszawa.

***

Spotkanie z artystą poprowadzi dr Wojciech Mackiewicz, filozof, autor książki Ciało i polityczność. Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta.

***

Realizatorzy:

Koncepcja, choreografia, tekst, performance: Łukasz Wójcicki
Opieka artystyczna: Renata Piotrowska-Auffret
Współpraca dramaturgiczna: Olga Drygas

Premiera: 29 września 2020 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach II Kongresu Tańca

Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

****

O Festiwalu:

Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.

Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizator festiwalu: stowarzyszenie JEST człowiek
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Więcej informacji o Festiwalu: link

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close