
Teatr Tańca Enza „Płonąca Żyrafa”. Fot. Maciej Dobrzycki
Teatr Tańca Enza „Płonąca Żyrafa”. Fot. Maciej Dobrzycki
Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Teatru Tańca Enza pt. Płonąca Żyrafa. Odbędzie się on w ramach Mandala Performance Festival 2022.
O spektaklu:
Stanisław Grochowiak
(fragmenty)
Tak
To jest coś
Biedna konstrukcja człowieczego lęku
Żyrafa kopcąca się pomaleńku
Tak
To jest coś
Coś z tamtej ściany z aspiryny i potu
Ta mordka podobna do roztrzaskanego kulomiotu
Tak
To jest coś
(…)Ciemna mogiła człowieczego nieba
Tak
To jest coś (…)
Akcja przez dłuższy czas toczy się niejako w dwóch światach. Jeden skoncentrowany jest wokół dojrzałej kobiety, która – zagnieżdżona w narożnej scenografii – może przywodzić na myśl robotnicę. Drugi świat kreowany jest przez zwinne i pełne gracji trio, na tle świetlistej projekcji formujące kręgi i kojarzące się trochę z rozmaitymi praktykami duchowymi, a trochę z obronnymi zachowaniami stad zwierząt, których ruch momentami imitują tancerki. W miarę upływu czasu coraz wyraźniej wybrzmiewa rodzinny charakter relacji miedzy kobietami: dbającą o codzienną dyscyplinę matką i pożądającymi wolności córkami.
Teatr Tańca Enza istnieje już 20 lat, prowadzony jest pod czujnym okiem Gabrieli Keller-Janus. Aktualnie pracuje w Ośrodku Teatralnym Rondo działającym przy Słupskim Ośrodku Kultury. Zespół przez wszystkie lata swojej działalności zdobył wiele nagród, brał udział w wymianach zagranicznych, warsztatach i konfrontacjach. Zrealizowane przez Teatr spektakle cieszą się dużą popularnością i zostały docenione na polskiej i zagranicznej scenie artystycznej. Teatr Tańca ENZA bierze udział w wielu projektach teatralnych i performatywnych.
Gabriela Keller-Janus – od ponad 20 lat prowadzi Teatr Tańca Enza, od 10 lat Ognisko Baletowe Enza, a od 6 lat Teatr Tańca Ruchu Enza 30plus. Dyplomowana choreografka tańca współczesnego. Po wielu kursach tanecznych na całym świecie. Wciąż pragnąca nauki i czegoś nowego w życiu. Od 8 lat organizatorka Festiwalu Teatrów Tańca Sfera Ruchu Słupsk.
Realizatorzy:
Choreografia i reżyseria: Gabriela Keller-Janus
Tancerki: Agnieszka Chmielnik, Maja Burska, Martyna Majewska, Gabriela Keller-Janus.
Czas trwania: 40 minut
****
O Festiwalu:
Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.
Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dofinansowano z budżetu Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Organizator festiwalu: stowarzyszenie „JEST człowiek”
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu
Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado
Więcej informacji o Festiwalu: link