Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Teatr Tańca Enza „Płonąca Żyrafa”

Zdjęcie: Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Teatr Tańca Enza „Płonąca Żyrafa”

Teatr Tańca Enza „Płonąca Żyrafa”. Fot. Maciej Dobrzycki

Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Teatru Tańca Enza pt. Płonąca Żyrafa. Odbędzie się on w ramach Mandala Performance Festival 2022.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Stanisław Grochowiak

(fragmenty)

Tak

To jest coś

Biedna konstrukcja człowieczego lęku

Żyrafa kopcąca się pomaleńku

Tak

To jest coś

Coś z tamtej ściany z aspiryny i potu

Ta mordka podobna do roztrzaskanego kulomiotu

Tak

To jest coś

(…)Ciemna mogiła człowieczego nieba

Tak

To jest coś (…)    

Akcja przez dłuższy czas toczy się niejako w dwóch światach. Jeden skoncentrowany jest wokół dojrzałej kobiety, która – zagnieżdżona w narożnej scenografii – może przywodzić na myśl robotnicę. Drugi świat kreowany jest przez zwinne i pełne gracji trio, na tle świetlistej projekcji formujące kręgi i kojarzące się trochę z rozmaitymi praktykami duchowymi, a trochę z obronnymi zachowaniami stad zwierząt, których ruch momentami imitują tancerki. W miarę upływu czasu coraz wyraźniej wybrzmiewa rodzinny charakter relacji miedzy kobietami: dbającą o codzienną dyscyplinę matką i pożądającymi wolności córkami.

Teatr Tańca Enza  istnieje już 20 lat, prowadzony jest pod czujnym okiem Gabrieli Keller-Janus. Aktualnie pracuje w Ośrodku Teatralnym Rondo działającym przy Słupskim Ośrodku Kultury. Zespół przez wszystkie lata swojej działalności zdobył  wiele nagród, brał udział w wymianach zagranicznych, warsztatach i konfrontacjach. Zrealizowane przez Teatr spektakle cieszą się dużą popularnością i zostały docenione na polskiej i zagranicznej scenie artystycznej. Teatr Tańca ENZA bierze udział w wielu projektach teatralnych i performatywnych.

Gabriela Keller-Janus – od ponad 20 lat prowadzi Teatr Tańca Enza, od 10 lat Ognisko Baletowe Enza, a od 6 lat Teatr Tańca Ruchu Enza 30plus. Dyplomowana choreografka tańca współczesnego. Po wielu kursach tanecznych na całym świecie. Wciąż pragnąca nauki i czegoś nowego w życiu. Od 8 lat organizatorka Festiwalu Teatrów Tańca Sfera Ruchu Słupsk.

Realizatorzy:

Choreografia i reżyseria: Gabriela Keller-Janus
Tancerki: Agnieszka Chmielnik, Maja Burska, Martyna Majewska, Gabriela Keller-Janus.

Czas trwania: 40 minut

****

O Festiwalu:

Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.

Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizator festiwalu: stowarzyszenie „JEST człowiek”
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Więcej informacji o Festiwalu: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 a

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close