
Volodymyr Ryga „ENEЇDA początek”. Materiały własne organizatora
Volodymyr Ryga „ENEЇDA początek”. Materiały własne organizatora
Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Volodymyra Rygi pt. ENEЇDA początek. Odbędzie się on w ramach Mandala Performance Festival 2022.
O spektaklu:
Niebezpieczne zabawy bogów olimpijskich sprawiają, że młody Eneasz musi wyruszyć w podróż i stawić czoło swoim największym lękom. Spektakl luźno inspirowany Eneidą Iwana Kotlarewskiego.
Iwan Kotlarewski – ukraiński poeta i dramaturg, jako pierwszy wprowadził żywy język ludowy do literatury ukraińskiej. Autor poematu Eneida – żartobliwej trawestacji Eneidy Wergiliusza, pierwszego dużego utworu literackiego napisanego w żywym języku ukraińskim. Twórczość Iwana Kotlarewskiego uważana jest za ogniwo łączące starą i nową literaturę ukraińską.
Volodymyr Ryga – urodzony w Kalush, w Ukrainie. Niezależny tancerz i choreograf. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i ma tytuł magistra sztuki z choreografii i teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Studiował taniec w Polsce, Ukrainie, Holandii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Wybrane prace twórcze: Semiramida (2021, Opera dla Akademii Teatralnej, Warszawa); Historia pierwszego performance’u (2021, premiera podczas Nocy Muzeów w CK Łomianki) Dekameron 2020 (2020, film dla Akademii Teatralnej, Warszawa); my body follows my mind (2020, premiera w PROM-ie Kultury Saska Kępa, Warszawa); 80% (2019, premiera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, TW-ON); Follow (2018, premiera w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. R. Turczynowicza, Warszawa); Ptasiek (2018, premiera na 6. Ogólnopolskie Dni Monodramu w Koszalinie); Mleko zmienia się w kefir i lekko pachnie (2017, performance uliczny dla City Scanning Session, Iwano-Frankiwsk); Przepraszam! (2014, spektakl dyplomowy w studio Arterion, Łódź). W 2018 artysta otrzymał nagrodę od Instytutu Muzyki i Tańca za debiut w choreomonodramie. Od 2019 roku Volodymyr pracuje jako tancerz w spektaklu Maria de Buenos Aires w Warszawskiej Operze Kameralnej i spektaklu HU HU HA w Teatrze Niewielkim.
Realizatorzy:
Autor-performer: Volodymyr Ryga
Muzyka: Barbara Zach
Kostiumy: Bartłomiej Kruk
Konsultacje dramaturgiczne: Ramona Nagabczyńska
Konsultacje reżyserskie: Marta Twardowska
Organizacja produkcji: Krystyna Klyta
****
O Festiwalu:
Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.
Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dofinansowano z budżetu Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Organizator festiwalu: stowarzyszenie JEST człowiek
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu
Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado
Więcej informacji o Festiwalu: link