Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Yotam Peled „Migrena2x2”

Zdjęcie: Wrocław / Mandala Performance Festival 2022: Yotam Peled „Migrena2x2”

Yotam Peled „Migrena2x2”. Fot. Valentin Braun

Stowarzyszenie JEST człowiek zaprasza na spektakl Yotama Peleda pt. Migrena2x2. Odbędzie się on w ramach Mandala Performance Festival 2022.

Wersja do druku

Udostępnij

O performansie:

Migrena2x2 to hybrydowy performans solowy, który istnieje w surrealistycznej przestrzeni zbudowanej z fragmentów pamięci, wprowadzając do ruchu zawieszenie i manipulację obiektami. Jest to abstrakcyjna współczesna interpretacja historii biblijnego Jonasza, mająca na celu ucieleśnienie pojęcia proroctwa poprzez eksplorację podświadomości, konfrontację z traumami i fantazjami. Ciało performera, popychane do ekstremalnej intensywności i dezintegracji, przemierza przestrzeń ze zręcznością i szczegółowością, emancypując ukryte przestrzenie i powierzchnie, osiągając katharsis i ostatecznie samopoznanie.

O artyście:

Yotam Peled urodził się w Kibucu na północy Izraela. Od dzieciństwa uprawiał sztuki piękne, lekkoatletykę i Capoeirę. W wieku 21 lat, po zakończeniu służby w izraelskich siłach obronnych, zaczął tańczyć, a później podjął studia wyższe w zakresie cyrku współczesnego. W 2015 roku Yotam przeniósł się do Berlina i od tego czasu pracuje jako niezależny performer z kilkoma europejskimi choreografami, wśród których są Maura Morales, Yann L’hereux, Troels Primdahl, Jill Crovisier i Mitia Fedotenko. W ostatnich latach tworzy własne choreografie, które były prezentowane na festiwalach i w miejscach publicznych w Izraelu, Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Północnej Macedonii, Japonii, Tajlandii i Wietnamie, we Włoszech oraz Francji. Jego solowy spektakl Boys Don’t Cry otrzymał nagrody na festiwalach Awaji Circus Art, Wurzburg tanzSpeicher, Masdanza Festival, Gdańsk Dance festival i Corpomobile Festival Rome. Jego pierwsza praca zespołowa, Entropia, powstała w ramach projektu Think Big we współpracy Opery Miejskiej w Hanowerze i międzynarodowego festiwalu TANZtheater. Yotam został wybrany do prestiżowej platformy TalentLAB w Grand Theatre de la Ville Luxembourg i zaoferowano mu rezydencję twórczą dla jego projektu Alpha, której mentorem był choreograf Hofesh Shechter. W listopadzie 2019 roku był choreografem-rezydentem w Skopje Dance Theater, a w sezonie 2021/2022 stworzył nowe prace dla absolwentów EDCM (Kanada) oraz Frontier Danceland (Singapur). Yotam był gościnnym nauczycielem i współpracownikiem w Fontys Academy of Arts, Folkwang University of Arts, Dock11, Munstrum Theater, Cie. Hors Surface, Cooperativa Maura Morales i Overhead Project.  We wrześniu 2018 roku, po stworzeniu spektaklu Entropia, w ramach projektu Think Big w Operze państwowej w Hanowerze założył zespół Yotam Peled & The Free Radicals.

Realizatorzy:

Choreografia i taniec: Yotam Peled
Komunikacja: Laia Montoya / agencja TINA
Dźwięk: Yotam Peled
Fotografia: Valentin Braun
Projekt jest wspierany przez Fonds Darstellende Künste z funduszy Komisarza Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz Collider AIR / Contemporary Calgary.

Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

****

O Festiwalu:

Program wydarzenia opiera się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości. Jest to próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii trudno pojąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej. Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to, aby publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Organizatorzy zaprosili twórców, którzy poprzez swoje spektakle sięgają po wielorakie inspiracje, chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com.

Mandala Performance Festival we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu Nauka sztuki – sztuka nauki, realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko-Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizator festiwalu: stowarzyszenie JEST człowiek
Partnerzy festiwalu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Więcej informacji o Festiwalu: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close