Wrocław/Olimpiada Teatralna 2016/„Prawda i tylko prawda”: „Prawdziwa sztuka możliwa będzie wtedy, gdy pokochamy piękno prawdy” – spotkanie z Pippo Delbono

Zdjęcie: Wrocław/Olimpiada Teatralna 2016/„Prawda i tylko prawda”: „Prawdziwa sztuka możliwa będzie wtedy, gdy pokochamy piękno prawdy” – spotkanie z Pippo Delbono

Pippo Delbono. Fot. Tiziano Ghidorsi

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Olimpiada Teatralna 2016 „Świat miejscem prawdy” (nurt „Prawda i tylko prawda”) we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Pippo Delbono Prawdziwa sztuka możliwa będzie wtedy, gdy pokochamy piękno prawdy, które poprowadzi dr Katarzyna Woźniak. Słowo „aktor” umarło – twierdzi Pippo Delbono. Aktorzy dramatyczni, ograniczający się do recytacji tekstów klasyków, współczesnych, uwspółcześnionych klasyków, nie są autentyczni. Tymczasem Delbono, zafascynowany antropologią teatru Eugenia Barby i treningiem aktora, potrafi dostrzec w naturalnej ekspresji „życiowych aktorów” – jak nazwał charakterystycznych aktorów Compagnia Pippo Delbono Tomasz Kierńczuk – autentyczność, do której trzeba zazwyczaj aktora prowadzić, oduczając go konwencji, w której został wykształcony.

Dramaturgia autentycznego ciała jest dla Delbono formą sprzeciwu wobec przebrzmiałej estetyki repertuarów instytucji teatralnych, z jaką walczy od wielu lat. Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini i Caravaggio – każdy z nich – pracowali z naturszczykami. Delbono przypomina, że wybierali ludzi o nadzwyczajnej ekspresji i po mistrzowsku potrafili uchwycić ją na płótnie, papierze i taśmie filmowej. Teatr, w którym reżyser potrafi zwrócić uwagę widza na ciało z krwi i kości, rzuca wyzwanie, porusza, nie pozwala zająć wygodnej pozycji obserwatora i burzy czwartą ścianę iluzji.

Więcej o festiwalu: http://www.theatreolympics2016.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close