Wrocław/Olimpiada Teatralna 2016/„Więcej niż teatr”: VerTeDance i Teatr Arche „Simulante Bande”

Zdjęcie: Wrocław/Olimpiada Teatralna 2016/„Więcej niż teatr”: VerTeDance i Teatr Arche „Simulante Bande”

Fot. Vojtech Brtnicky

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Olimpiada Teatralna 2016 „Świat miejscem prawdy” (nurt „Więcej niż teatr”)

we Wrocławiu odbędzie się pokaz spektaklu Simulante Bande zespołów VerTeDance i Teatr Arche. Przedstawienie otrzymało nagrodę publiczności Czeskiej Platformy Tańca 2013. W spektaklu grupa VerTeDance poszukuje oryginalnych środków wyrazu poprzez ruch w oparciu o współpracę osoby niepełnosprawnej z osobą pełnosprawną. Celem zespołu jest zmierzenie się przynajmniej z niewielką częścią nadspodziewanie szerokiego wachlarza problemów, z jakimi w codziennym życiu mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, starające się wieść „normalne” życie. Obok dwojga uznanych zawodowych tancerzy, jakimi są Helena Arenbergerová oraz Petr Opavský, w spektaklu występują aktorki z niepełnosprawnościami, Alena Jančíková i Zuzana Pitterová.

Żyją pośród nas, ale czasami zachowują się tak, jakby byli niewidoczni. Czasami patrzymy na nich tak, jakby pochodzili z innej planety. Trochę ich podziwiamy, trochę się ich boimy, często im współczujemy. Niemal nic o nich nie wiemy. Często poruszają się w odmienny sposób. Zazwyczaj nie wpisują się w przyjęte kanony piękna. Ale ich cele są podobne do naszych: chcą przeżyć życie w pełni. Dlaczego wciąż ich wykluczamy? Dlaczego istnieje podział na „nich” i „nas”? Zaakceptowanie ich może przynieść korzyść nam wszystkim. Być może otrzymamy nawet z powrotem więcej, niż potrafimy sobie wyobrazić. Poznajmy się – liczy się nawet „tylko na chwilę”!

Trailer

VerTeDance i Teatr Archa

Choreografia: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová

Dramaturgia: Lukáš Jiřička

Występują: Magdalena Caprdová, Lukáš Homola, Alena Jančíková, Zuzana Pitterová

Muzyka: DVA

Światła: Pavel Kotlík

Kostiumy i oprawa sceniczna: Masha Černíková

Produkcja: VerTeDance, danceWATCH – Karolína Hejnová, Teatr Archa

Wsparcie: portal Praha.eu, Czeskie Ministerstwo Kultury, Nadace Vodafone, METROSTAV a.s.

Premiera:  29 kwietnia 2012

Z recenzji:

Głębokie i mądre przedstawienie, całkowicie powalające nie tylko z uwagi na treść, ale także pod względem estetycznym.

Johana Mücková ǀ ct24.cz

Smutny, lecz nie sentymentalny humor, dyskredytujący fałszywe współczucie zdrowych, jak również ich tendencję do zawłaszczania innych. Trzeba zobaczyć obowiązkowo!

Vladimír Just | „Lidové Noviny”

Kotlíková i Ondrová poprzez taniec i choreografię dotykają licznych tematów tabu, które zazwyczaj ukrywają i upraszczają sposób, w jaki osoby zdrowe postrzegają świat niepełnosprawnych i vice versa.

Jana Návratová | „Taneční Zóna”

VerTeDance założyli w 2004 roku tancerki i choreografki Veronika Knytlová i Tereza Ondrová oraz reżyser światła Pavel Kotlík. Przez dziesięć lat istnienia grupa stworzyła blisko dwadzieścia projektów, współpracując z wieloma wybitnymi osobistościami czeskiej i międzynarodowej sceny tanecznej. Grupa została uhonorowana szeregiem ważnych nagród, m.in. dla najlepszego tancerza roku 2010, za najlepsze światła (2012 i 2014) oraz nagrodę czasopisma teatralnego „Divadelní Noviny” (2012 i 2014). VerTeDance to jedyny zespół taneczny w Czechach, który aż trzykrotnie zdobył najbardziej prestiżową nagrodę w kraju, tj. za najlepszy spektakl taneczny: Silent Talk (2005), What is the Weight of Your Desire (2012) oraz Correction (2014). W roku 2015 zespół zdobył nagrodę na BE Festival w Birmingham za spektakl Correction, a także prestiżową Herald Angel Award 2015 na Fringe Festival w Edynburgu.

www.vertedance.org

Teatr Archa (Divadlo Archa) jest ośrodkiem współczesnej sztuki scenicznej, gdzie nie obowiązują rozgraniczenia między gatunkami. Archa nie posiada stałego zespołu, jej spektakle powstają w systemie projektowym. Jest przestrzenią międzynarodowych konfrontacji działań w domenie sztuki scenicznej, miejscem, gdzie spotykają się różne kultury. Prezentuje swoje spektakle nie tylko w przestrzeniach teatru, ale też poza nimi, m.in. w miejscach publicznych. Kładzie równy nacisk na teatralne i społeczne funkcje teatru. Archa to forum publiczne, które udostępnia artystom z Czech i zagranicy przestrzeń do pracy twórczej. Corocznie w Archa powstaje kilka autorskich projektów, które są następnie prezentowane w formie cyklu przedstawień.

www.divadloarcha.cz

Więcej o festiwalu: http://www.theatreolympics2016.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close