Wrocław: Opera Wrocławska „Romeo i Julia”

Zdjęcie: Wrocław: Opera Wrocławska „Romeo i Julia”

Fot. Marek Grotowski

Wersja do druku

Udostępnij

Nieśmiertelna para kochanków z tragedii Williama Szekspira wielokrotnie inspirowała artystów, muzyczne portrety Romea i Julii stworzyli m. in. Hektor Berlioz i Piotr Czajkowski. W premierze Opery Wrocławskiej bodaj najsłynniejsza dwudziestowieczna muzyczno-teatralna oprawa arcydzieła Szekspira – balet Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa.

Prokofiew (1891-1953) to jeden z najważniejszych twórców muzyki XX wieku, obok Igora Strawińskiego i Dymitra Szostakowicza należy do najwybitniejszych kompozytorów rosyjskich ubiegłego stulecia. Początkowo radykalny przedstawiciel awangardy, również świetny pianista, autor sztandarowych dzieł pierwszych dekad XX w., takich jak Symfonia klasyczna czy Suita scytyjska.

Po powrocie z Zachodu do Związku Radzieckiego kompozytor zmuszony był pod presją socrealizmu do uproszczenia języka dźwiękowego, mimo to zachował swój rozpoznawalny styl, łączący elementy liryzmu, groteski i oryginalnej melodyki. Interesował się operą (m. in. Miłość do trzech pomarańczy) oraz baletem (Kopciuszek).

Inscenizacja i choreografia
Jerzy Makarowski

Scenografia
Ryszard Kaja

Kierownik baletu
Bożena Klimczak

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35, 50 - 066 Wrocław

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close