Wrocław: Opera Wrocławska – Wolfgang Amadeusz Mozart „Requiem d-moll” – chor. Jacek Tyski

Zdjęcie: Wrocław: Opera Wrocławska – Wolfgang Amadeusz Mozart „Requiem d-moll” – chor. Jacek Tyski

Fot. Michał Musielak Studio

Opera Wrocławska zaprasza na baletową interpretację Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w choreografii Jacka Tyskiego.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Wszyscy pamiętamy tę scenę: jegomość w czarnym płaszczu i masce składa zamówienie na mszę żałobną u oniemiałego ze strachu Mozarta. Ten, przyjmując propozycję, nie wie jednak, że chodzi o muzykę na jego własny pogrzeb. Miloš Forman w swym filmowym arcydziele Amadeusz przydał diabelskich cech Salieriemu, choć w rzeczywistości Requiem d-moll nie było inspirowane ani przez legendarnie już zawistnego adwersarza, ani przez siły nieczyste.

Potęga i artyzm ostatniego w życiu Wolfganga Amadeusza Mozarta dzieła prowokuje do patrzenia nań ze szczególną uwagą. Requiem d-moll KV 626, jeśli odejść od popularnych kontekstów, jest dziełem głęboko zanurzonym w tradycji chrześcijańskiej, z którego fraz wyziera refleksja o końcu i początku. Requiem zabrzmi w Operze Wrocławskiej w Wielkim Tygodniu, ale w wersji poszerzonej o warstwę baletową. Wielkie dzieło na chór, solistów i orkiestrę wzbogaci choreografia Jacka Tyskiego, który przeniesie rozważania eschatologiczne na płaszczyznę tańca.

Realizatorzy:

Choreografia: Jacek Tyski
Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski / Maciej Tomasiewicz
Scenografia: Kartol Dutczak
Kostiumy: Otto Bubeníček
Reżyseria świateł: Olga Skumiał
Projekcje wideo: Karolina Mełnicka
Przygotowanie chóru: Anna Grabowska-Borys

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

godz. 19:00

Wrocław, ul. Świdnicka 35

godz. 19:00

Wrocław, ul. Świdnicka 35

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close