Wrocław/PANTOMIMA porusza: „Tragiczne gry” – reż. Henryk Tomaszewski – projekcja

Zdjęcie: Wrocław/PANTOMIMA porusza: „Tragiczne gry” – reż. Henryk Tomaszewski – projekcja

Fot. B. Sowa

Wersja do druku

Udostępnij

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na wrześniowy przegląd jubileuszowych spektakli PANTOMIMA porusza, zrealizowanych w sezonie 2015/2016 z okazji 60-lecia zespołu. W programie oprócz przedstawień są m.in. warsztaty i spotkania. W ramach projektu odbędzie się projekcja archiwalnego nagrania ostatniego spektaklu Henryka Tomaszewskiego Tragiczne gry.

Przygotowany w 1999 roku spektakl Tragiczne gry powstały na kanwie wątków dwóch nieznanych wcześniej w Polsce sztuk austriackiego dramaturga, Ferdinanda Brucknera: Te Deum, napisanej w latach 1918-1919 oraz Der Todeiner Puppe (Śmierć lalki) wystawionego po raz pierwszy w 1956 roku. Z tych dwóch tekstów Tomaszewski stworzył nową całość dramaturgiczną. Tragiczne gry miały swoją premierę na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego.

Ukazane w spektaklu losy dwóch kobiet: skazanej dożywotnio na wózek inwalidzki kaleki, spędzającej większość czasu w czterech ścianach swojego mieszkania, oraz salonowej piękności, która całą swoją energię zaprzęga do walki z upływającym czasem, bawiąc głównie w salonach mody oraz zakładach kosmetycznych, stanowią pretekst do refleksji na temat witalności i choroby, wiary i nadziei oraz rozmaitych sposobów ekspresji cielesnej. Kaleka prowokuje do zadania pytania, czym jest los, przed którym chciałoby się uciec, na czym polega tragizm życia. Piękność ulega złudnemu blichtrowi cywilizacji, coraz bardziej alienując się od innych i zmieniając w bezduszny przedmiot. Przedstawienie, jak zwykle u Tomaszewskiego, jest mistrzowską kompozycją elementów pantomimy, tańca i znaku plastycznego. Jest to również mozaika pastiszowych odwołań do estetyki środków wyrazu stosowanych w epoce kina niemego oraz w teatrze ekspresjonizmu. Historię dwóch kobiet można interpretowaćjako opowieść o samopoznaniu poprzez doświadczenie cierpienia oraz jako przypowieść o tym, jak okrutnie kończą się złudzenia fabrykowane przez hedonistyczne filozofie życia.

Czas: 88 min,

Muzyka: Bogusław Klimsa,

Występują: Katarzyna Lewandowska, Jerzy Retelski, AnnaNabiałkowska, Marek Oleksy, Marek Sikorski, Aleksander Sobiszewski,Zdzisław Zaleziński,

Scenariusz: Henryk Tomaszewski

Rok produkcji: 2003

Premiera: 2005. 06. 19.

O Tragicznych grach w bazie FilmPolski.pl

***

BILETY:

Cena karnetu: 60 zł (karnet umożliwia wejście na wszystkie przedstawienia i wydarzenia towarzyszące)

Cennik pojedynczych biletów:

Tragiczne gry – wstęp wolny

Warsztaty – wstęp wolny (z biletem na przedstawienie/karnetem, po potwierdzonej wcześniej rejestracji)

Rezerwacje: Rezerwacje miejsc na przedstawienia przyjmujemy pod numerem telefonu (71) 337 21 03 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.

Sprzedaż:

Sprzedaż zarezerwowanych BILETÓW rusza  12 września

Sprzedaż KARNETÓW prowadzona jest w siedzibie WTP od pon. do pt. w godz. 8.00-15.00. Więcej informacji: 71/337 21 03

Więcej informacji: www.pantomima.wroc.pl

 

Logo jubileuszowe Wrocławski Teatr Pantomimy (miniaturka)

Pantomima porusza odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)      Logo ESK Wrocław (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20 c

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close