Wrocław/Przegląd Piosenki Aktorskiej 2015: Teatr Muzyczny Capitol „Bal, czyli wieczór zapoznawczy”. Gra zespół Variété

Zdjęcie: Wrocław/Przegląd Piosenki Aktorskiej 2015: Teatr Muzyczny Capitol „Bal, czyli wieczór zapoznawczy”. Gra zespół Variété

Fot. Patrycja Toczyńska

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XXXVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu Jacka Gębury Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Bal z choreografią i w reżyserii Jacka Gębury to spektakl baletowy, którego scenariusz został oparty na (wykonywanych przez zespół na żywo) piosenkach Variété. Rzecz rozegra się – czytamy w autorskiej eksplikacji – w kurorcie w górach wysokich, podczas wieczorku zapoznawczego, kiedy to bohaterowie, zebrani przez los w jednym miejscu, prostować będą zakręty rzeczywistości. Słowa, muzyka i taniec.

Zimnofalowych piosenek, poddanych wraz z upływem czasu stylistycznym dressingom, słuchają dziś główne młodzi, łagodnie gniewni nastolatkowe – kiedyś jednak, mniej więcej trzy dekady temu, za sprawą radiowej Trójki i hitu „I znów ktoś przestawił kamienie” (oraz, w proporcjonalnie większym stopniu, wraz z docierającymi do Polski piosenkami zespołu The Cure) o zimnej fali było naprawdę głośno. Nie mogłeś być polskim, mniej lub bardziej niepogodzonym z rzeczywistością, Inteligentem, jeśli nie wiedziałeś, czym jest cold wave, jeśli nie znałeś zespołu Variété.

Od tego czasu wiele się zmieniło, inteligentom wolno już więcej, w zasadzie wolno im w ogóle nie wiedzieć nic o muzyce i nie interesować się poezją, rodzima nowa fala stała się zjawiskiem archiwalnym, a Variété już dawno wszedł w inne, bardziej skomplikowane i ambitne muzycznie obszary. Jedno się jednak nie zmieniło – liderem bydgoskiego zespołu pozostał poeta i kompozytor Grzegorz Kaźmierczak i w dalszym ciągu nie pisze on wesołych rymowanek o sercowych podbojach.

W 2013 roku ukazał się ostatni, jak dotąd album Variété, Piosenki kolonistów. Trudno najnowszy repertuar zespołu Kaźmierczaka nazwać standardowym dziełem rockowym: mnóstwo tu nu-jazzowych, połamanych rytmów, intrygujących elektronicznych wtrętów, a melorecytowane teksty z miejsca przykuwają uwagę, choć śpiewać się ich razem z wokalistą, dajmy na to w samochodzie, nijak nie da, bo to nie są melodyjne piosenki spod znaku krainy łagodności. O ile wiele lat temu panowie z Variété ze swoją muzyką idealnie wpisywali się w modną estetykę i dzięki mediom otarli się o rockową sławę made in Poland, dziś raczej nie mają w nich czego szukać. Im starsi, tym bardzie na przekór modom, trendom i oczekiwaniom. Trudną sobie drogę wybrali, ale chyba dzięki temu ciągle mają o co walczyć.

scenariusz i reżyseria: Jacek Gębura
scenografia i kostiumy: Anna Chadaj
reżyseria światła: Tomasz Filipiak
muzyka: zespół Variété

występują: Ilona Gumowska, Anna Krych, Leszek Bzdyl, Jacek Gębura, Jan Kochanowski, Tadeusz Rybicki

oraz zespół Variété w składzie: Grzegorz Kaźmierczak, Marek Maciejewski, Marcin Karnowski, Bartek Gasiul, Grzegorz Korybalski

Miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień | bilety 40 zł

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close